Szukaj

Lekarstwo z morza na zapalenie zatok

Podziel się
Komentarze0

Zespół naukowców i chirurgów z Newcastle pracuje nad nowym sprayem do nosa z morskiego mikroba, który ma leczyć chroniczne zapalenie zatok. Do produkcji sprayu naukowcy używają enzymu wyizolowanego z morskiej bakterii Bacillus licheniformis żyjącej na powierzchni wodorostów.W artykule opublikowanym w PLOS ONE badacze piszą, że w wielu przypadkach chronicznego zapalenia zatok bakterie wytwarzają biofilm (śliską barierę ochronną), który chroni je przed sprayami i antybiotykami.

Eksperymenty in vitro wykazały, że enzym zwany NucB rozpraszał 58% biofilmów.

Zapalenie zatok z polipami lub bez jest jednym z najczęstszych powodów wizyt u lekarzy rodzinnych i dotyka ponad 10% dorosłych w Wielkiej Brytanii i Europie.

Do objawów zapalenia zatok należą nawracające bóle głowy, zatkany nos, wyciek z nosa, utrata węchu i ból twarzy.

Mohamed Reda Elbadewey, konsultant w Otolaryngology Head and Neck Surgery, Freeman Hospital, zauważył, że dla wielu pacjentów z zapaleniem zatok sterydowe spraye do nosa i antybiotyki nie są skuteczne i muszą oni niestety poddawać się operacji.


Dlatego na znalezieniu alternatywnej metody leczenia skorzystałoby bardzo wielu chorych.

Badacze zebrali próbki biopsji śluzu i zatok od 20 pacjentów i wyizolowali od dwóch do sześciu różnych bakterii z każdej próbki. Zbadano 24 odmiany bakterii, z których wszystkie wytworzyły biofilmy zawierające znaczne ilości zewnątrzkomórkowego DNA.

Biofilmy wytworzone przez 14 odmian bakterii zostały zniszczone przez nowe bakteryjne deoksyrybonukleazy, NucB.

Zagrożone bakterie wytwarzają wokół siebie ochronny biofilm. Jest on niczym innym jak siecią zewnątrzkomórkowego DNA, która przykleja bakterie jedną do drugiej oraz przytwierdza je do stałej powierzchni – w tym przypadku do błony śluzowej zatok.

Biofilm chroni bakterie przed antybiotykami i dlatego tak ciężko jest usunąć je z zatok.

Wcześniejsze badania wykazały, że gdy bakteria chce się przemieścić, wytwarza enzym, który niszczy zewnątrzkomórkowe DNA i biofilm, uwalniając tym samym bakterię z sieci. Oczyszczony enzym NucB rozpuszczał błonę biologiczną, pozostawiając bakterie bezbronne.

Następnym krokiem w badaniach nad NucB jest nawiązanie współpracy z przedsiębiorstwem farmaceutycznym.

Komentarze do: Lekarstwo z morza na zapalenie zatok

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz