Szukaj

Lekarstwa pod specjalnym nadzorem: trzy nowe listy agencji AFSSAPS

Podziel się
Komentarze0

Przede wszystkim, w trosce o przejrzystość i dobre zrozumienie, francuska agencja AFSSAPS zdecydowała się sporządzić trzy listy leków, które aktualnie znajdują się pod specjalnym nadzorem we Francji.


Medykamenty te, wycofane z rynku, objęte wzmocnionym nadzorem, albo objęte planem zarządzania ryzykiem: francuska agencja ds. bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych (AFSSAPS, Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé) podzieliła je na trzy kategorie, zupełnie inne od dawnej listy leków pod specjalnym nadzorem, po prostu.

Teraz wszystko ma być jasne


Celem francuskiej agencji jest przede wszystkim uczynienie bardziej klarowną sytuacji leków, które są objęte wzmocnioną obserwacją. Kategoria ta dotyczy przede wszystkim molekuł, dla których obserwuje się z bliska ich działania niepożądane, jeśli takowe zostały zgłoszone, albo podejmuje przeprowadzenie ponownej oceny stosunku korzyść/ryzyko.


To wszystko ma na celu ustalenie, czy korzystne działanie leku jest większe niż skutki uboczne, które może wywołać.

Trzydzieści leków pod wzmocnionym nadzorem


W sumie, aż trzydzieści znanych do tej pory leków znalazło się na liście sporządzonej przez francuską agencję ds. bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych. Pośród nich, znajdują się na przykład dobrze znany lek na odchudznianie Alli i Xenical, albo jeszcze lek Protelos, Multaq, Vastarel.

W sumie, dwanaście z tych trzydziestu molekuł są aktualnie przemiotem ponownej oceny stosunku korzyść/ryzyko.

Zarządzanie ryzykiem i całkiem nowe molekuły na rynku

Lista leków pod wzmocnionym nadzorem oczywiście jest zupełnie inna od listy produktów objętych planem zarządzania ryzykiem. Chodzi tutaj o listę medykamentów zawierających nową substancję aktywną, albo należących do nowej klasy terapeutycznej.

Generalnie, chodzi tutaj o nowości na rynku farmaceutycznym. Oznacza to, że aktualnie sześćdziesiąt jeden nowych molekuł jest objętych planem zarządzania ryzykiem, wyjaśnia francuska agencja AFSSAPS.

Agencja precyzuje jeszcze, że pacjenci w żadnym wypadku nie powinni przerywać na własną rękę leczenia, nawet jeśli stwierdzą, iż leki przez nich zażywane znajdują się na jednej z tych list. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, trzeba po prostu niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, albo z farmaceutą.

Komentarze do: Lekarstwa pod specjalnym nadzorem: trzy nowe listy agencji AFSSAPS

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz