Szukaj

Lekarstwa, które powinny być usunięte z rynku, według UFC-Que-Choisir

Podziel się
Komentarze0

Podczas gdy agencja francuska AFSSAPS rewiduje zasady dotyczące autoryzowania wejścia na rynek pewnego leku przeciwko kaszlowi, który ma być przyczyną alergii na środki znieczulające typu kurara, francuska agencja UFC-Que-Choisir domaga się usunięcia z rynku ośmiu innych lekarstw, szczególnie niebezpiecznych.Komitet autoryzujący wprowadzenie leków na rynek (AMM) przy francuskiej agencji AFSSAPS (Francuska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sanitarnego Produktów Zdrowotnych, Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé), domaga się, aby lek folkodyna był dostępny jedynie na receptę.

Jest ona używana drogą doustną w krótkoterminowym leczeniu suchego i drażniącego kaszlu od końca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Ma być ona przyczyną pojawienia się reakcji alergicznych na kurarę, w momencie znieczulania pacjenta.

Lekarstwa zawierające folkodynę są aktualnie przedmiotem europejskiej procedury reewaluacji raportu korzyść-ryzyko, wyjaśnia komisja AMM. Reewaluacja ta jest następstwem publikacji badania skandynawskiego, które sugeruje związek między zażywaniem folkodyny oraz reakcji alergicznej na kurarę, rzadkiej ale poważnej, podczas zabiegu anestezji.


Uczuleń na kurarę coraz więcej

Nie licząc tylko Francji, dane nadzoru farmakologicznego zdają się wręcz podkreślać coraz większą liczbę przypadków szoku anafilaktycznego wywołanego kurarą, podczas gdy konsumpcja lekarstw na bazie folkodyny wydaje się być coraz powszechniejsza.

Członkowie komisji AMM przypominają, że wiele substancji mogących odgrywać rolę uwrażliwiającą na kurarę zostało już zidentyfikowanych, a wśród nich jest właśnie folkodyna. W oczekiwaniu na europejskie konkluzje, przewidziane na lipiec 2011 roku, Komisja AMM zaleca, aby leki na bazie folkodyny i podawane drogą doustną były od tej pory dostępne jedynie na receptę lekarską. Pacjenci nie będą mogli więcej kupić tych leków na własną rękę.

Osiem leków do wycofania, według UFC-Que-Choisir

Organizacja francuska UFC-Que-Choisir apeluje do władz publicznych o wycofanie, bez czekania, ośmiu leków figurujących na liście 76 leków znajdujących się pod wzmocnionym nadzorem: Actos, Arcoxia, Equanil, Hexaquine, Nexen, Valdoxan, Vastarel i Zyban.

Według przedstawicieli organizacji, tych osiem leków ma być szczególnie niebezpieczne.

UFC-Que-Choisir podkreśla brak komunikacji z AFSSAPS, odnośnie lekarstw objętych nadzorem. W końcu, organizacja UFC-Que-Choisir domaga się, aby lekarstwa nieskuteczne nie były już dofinansowywane przez państwo, ponieważ bardzo poważnie rujnują finanse publiczne i zwiększają ceny dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.

Komentarze do: Lekarstwa, które powinny być usunięte z rynku, według UFC-Que-Choisir

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz