Szukaj

Lekarstwa: Francuzi konsumują coraz mniej

Podziel się
Komentarze0

Według badania opublikowanego przez grupę LIR, Francja aktualnie przeżywa czasy nadmiernej konsumpcji leków. Generalnie, poziomy konsumpcji mają być średnie, poza... antybiotykami i anksjolitykami.Badanie LIR zostało przeprowadzone w siedmiu krajach i trwało 10 lat.

Dotyczyło one ilości zażywanych leków z 8 klas terapeutycznych: antybiotyki, anksjolityki, antydepresanty, przeciwwrzodowe, antynadciśnieniowe, antycukrzycowe, antyastmatyczne, hipolipemizujące.

Rezultaty pokazują, że jeszcze w 2000 roku Francuzi zażywali najwięcej leków z tych wszystkich ośmiu klas. Natomiast, już w 2011 roku znaleźli się na poziomie „średniej europejskiej” z bardzo wyraźnym regresem w pięciu klasach terapeutyczych: antydepresanty, przeciwwrzodowe, antynadciśnieniowe, antycukrzycowe, hipolipemizujące.


Natomiast, dwie klasy, dla których francuska konsumpcja pozostaje jeszcze bardzo wysoka, to antybiotyki i leki przeciwlękowe, podkreśla ankieta LIR. Dla tych dwóch klas, Francja znajduje się pośród innych trzech krajów – największych konsumentów: Belgia, Hiszpania, Włochy.

Niemcy, Holandia oraz Zjednoczone Królestwo są najmniejszymi konsumentami tego typu farmaceutyków.

Jednakże, mimo że w dalszym ciągu zbyt wysoka, konsumpcja anksjolityków spada, tak samo jak i antybiotyków. Spadki te wynikają z licznych kampanii uświadamiających, przeprowadzanych w ostatnich latach przez francuskie władze zdrowotne.

"Lek nie jest produktem takim jak inne”, czy też jeszcze hasło „Antybiotyk – nie do odruchowego zażywania”, i inne slogany uwrażliwiające, okazały się skuteczne, stwierdzają autorzy ankiety.

Komentarze do: Lekarstwa: Francuzi konsumują coraz mniej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz