Szukaj

Lek używany przy przeszczepach spowodował spadek wagi u starszych szczurów

Podziel się
Komentarze0

Starość powoduje wiele zmian w organizmie, przyczynia się między innymi do powstawania otyłości i utraty masy mięśniowej. Grupa naukowców z Uniwersytetu na Florydzie odkryła, że istniejący już lek potrafi redukować tkankę tłuszczową i zmniejszyć apetyt u starszych szczurów, co może mieć spore znaczenie w leczeniu otyłości u osób w zaawansowanym wieku.

Rapamycyna, lek stosowany w kardiologii oraz transplantologii (zapobiega odrzuceniu przeszczepu), zmniejsza otyłość i hamuje utratę masy mięśniowej u starszych szczurów jeżeli podawany jest z przerwami. Wyniki dwóch przeprowadzonych ostatnio badań, które związane były z zastosowaniem rapamycyny, opublikowane zostały w Journals of Gerontology. Autorami badań były dwie niezależnie grupy naukowców.

Przypuszcza się, że do 2030 roku populacja starszych osób w Stanach Zjednoczonych wyniesie 73 mln, opracowanie sposobu leczenia otyłości wśród tych osób jest więc sprawą niezwykle ważną - powiedziała dr Christy S. Carter, adiunkt na Wydziale Starzenia i Geriatrii w Kolegium Medycznym Uniwersytetu na Florydzie, która jest współautorką jednego z przeprowadzonych badań.

Co prawda, ostatnie odkrycie odnosi się do szczurów, ale rapamycyna ma potencjał jako lek, który będzie można użyć w walce z otyłością wśród starszych osób, gdyż jest wykorzystywana obecnie do leczenia innych stanów chorobowych u ludzi.

Musimy być wstanie wspomóc leczenie otyłości u starszych osób. Ze względu na zaawansowany wiek będą chorować, a nie każdy z nich będzie mógł wstać i zacząć po prostu ćwiczyć. Dlatego też, połączenie rapamycyny z innymi rodzajami terapii może poprawić rezultaty leczenia - powiedziała dr Carter.

Otyłość wśród starszych osób w Stanach Zjednoczonych dramatycznie wzrosła w ciągu ostatnich 20 lat. Według badania opublikowanego w 2012 roku przez Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom ponad jedna trzecia osób powyżej 65 roku życia jest otyła.

Dr Carter i dr Drake Morgan, adiunkt na Wydziale Psychiatrii są głównymi autorami badania, które udowodniło, że w wyniku podawania rapamycyny szczury spożywały mniejsze ilości jedzenia, a ich waga spadła. Do badania użyto 25-letnich gryzoni, co jeżeli chodzi o wiek, odpowiada ludziom mającym 65 lat. W wyniku zastosowania leku waga szczurów spadła o około 13 procent.

Rapamycyna wpływa na sposób wytwarzania leptyny - hormonu produkowanego w komórkach tłuszczowych, który odpowiada za zmniejszanie apetytu i regulację gospodarki energetycznej. Naukowcy podejrzewają, że spadek wagi u szczurów spowodowany był tym, że rapamycyna ustabilizowała wytwarzanie leptyny, które w starszym wieku ulega zaburzeniu. Dzięki użyciu leku szczury stały się lżejsze, pozbyły się niepotrzebnej tkanki tłuszczowej i zachowały smukłą sylwetkę. Działanie rapamycyny było tak pozytywne, że w wyniku eksperymentu starsze szczury uzyskały taki sam stosunek tkanki mięśniowej do tkanki tłuszczowej, jaki odnotowano u młodszych osobników.

Wyniki drugiego przeprowadzonego badania pokazały, że rapamycyna podawana sporadycznie, w małych dawkach redukuje tkankę tłuszczową, zarówno u starszych, jak i młodych szczurów. W przypadku gryzoni w różnym wieku, lek wykazywał jednak większą skuteczność u osobników, które posiadały większą tkankę tłuszczową.

Badanie udowodniło też, że ilość w jakiej podawana jest rapamycyna ma duże znaczenie - przy zbyt małej dawce lek nie zmniejszał otyłości, a przy zbyt dużej następował wzrost glukozy i tłuszczu we krwi.

Komentarze do: Lek używany przy przeszczepach spowodował spadek wagi u starszych szczurów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz