Szukaj

Lek przeciwzakrzepowy o obiecujących rezultatach

Podziel się
Komentarze0

Nowy lek antyzakrzepowy, opracowany w celu redukcji częstotliwości występowania incydentów naczyniowo-mózgowych u osób, które cierpią z powodu migotania przedsionków, okazał się bardziej skuteczny niż lek najczęściej przepisywany.


Molekuła, nazywana apixabanem, jest aktualnie przedmiotem ostatniej serii testów, zanim uzyska autoryzację niezbędną do wprowadzenia na rynek.

Migotanie przedsionków, nazywane również arytmią, jest problemem rytmu sercowego, który charakteryzuje się nieregularnym biciem serca oraz nieskutecznym skurczaniem serca.

To złe funkcjonowanie sprzyja tworzeniu się skrzepów krwi w sercu, które mogą na nieszczęście wyruszyć w drogę i dość do głowy oraz spowodować incydent naczyniowo-mózgowy.


Lekarstwo zostało przetestowane na blisko 18 000 osobach, w 39 krajach na świecie. Rezultaty pokazują że, w porównaniu do zwyczajowo podawanej warfaryny, apixaban powoduje:

- o 21% mniej udarów mózgu oraz zatorów tętniczych;

- o 31% mniej krwotoków;

- o 11% mniejszą śmiertelność.

Poza tym, apixaban nie wymaga nadzoru, ma niewiele interakcji z innymi lekami i jest lepiej tolerowany niż warfaryna, której dawki muszą być regularnie dostosowywane.

Rezultaty te zostały zaprezentowane w ramach kongresu europejskiego towarzystwa kardiologicznego, a także są tematem artykułu opublikowanego w New England Journal of Medicine.

Komentarze do: Lek przeciwzakrzepowy o obiecujących rezultatach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz