Szukaj

Leczenie stwardnienia rozsianego: ministrowie kanadyjscy proszą o więcej badań

Podziel się
Komentarze0

Ministrowie Zdrowia w prowincjach kanadyjskich oznajmili niedawno, iż zostanie stworzona grupa badawcza, której zadaniem będzie dogłębna analiza wszystkich możliwych sposobów przyśpieszenia badań dotyczących kontrowersyjnej terapii stwardnienia rozsianego, wymyślonej przez włoskiego lekarza Paolo Zamboni. Do takiego porozumienia ministrowie doszli podczas zebrania w ramach międzyrządowego spotkania, trwającego dwa dni, w miejscowości Saint-Jean w Kanadzie.Co jednakże nie stoi na przeszkodzie temu, aby poszczególne prowincje same inicjowały swoje własne projekty badawcze, sprecyzowała Minister Zdrowia z prowincji Nowa Szkocja, pani Maureen MacDonald. Kanadyjskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego wspiera zresztą finansowo w tym momencie badania w Kolumbii Brytyjskiej, w Ontario, w prowincji Saskatchewan oraz w Albercie, dodała podczas spotkania z dziennikarzami pani Maureen MacDonald. Pani minister MacDonald potwierdziła, że ministrowie z prowincji kanadyjskich zgodzili się wszyscy co do tego, iż szybkie działanie jest konieczne, jeśli chodzi o stwardnienie rozsiane.

Jednakże, ministrowie chcieliby, aby wszystkie podjęte działania stosowały się do zasad etyki. Ministrowie przyjęli za główny cel, jak dodała pani MacDonald, zwrócenie się w kierunku prób klinicznych „kiedy” i „jeśli” dowody na skuteczność terapii doktora Zamboni zostaną potwierdzone naukowo. Kilka tygodni temu, Minister Zdrowia w Quebeku, Yves Bolduc, oznajmił, iż jest otwarty na prośbę swojej odpowiedniczki z powincji Manitoba, pani Theresy Oswald, która proponowała przeprowadzenie ogólnokanadyjskiego badania klinicznego nad ekperymentalnym leczeniem stwardnienia rozsianego, wymyślonego przez włoskiego lekarza.


Yves Bolduc zapewnił, iż jest bardzo otwarty na możliwość współpracy Quebeku w ramach prób klinicznych. Poprosił także o dokładne określenie zasad dotyczących ewentualnego zaangażowania. W medycynie pojawiło się wiele nowych technologii, ale, ponieważ chodzi tutaj właśnie o medycynę, należy być mimo wszystko bardzo ostrożnym, ponieważ jest wiele terapii, które, dosyć często, na początku sprawiają wrażenie bardzo dobrych, a na końcu okazuje się, iż nie wnoszą zbyt wiele dobrego. Ale w tym przypadku, jeśli chodzi o stwardnienie rozsiane, Minister Zdrowia Quebeku zapewnił, iż prowincja ta ma zamiar współpracować z innymi prowincjami.


Rząd Nowej Funlandii i Labradoru ogłosił zresztą niedawno, iż ma zamiar wspierać finansowo badania obserwacyjne pacjentów, którzy zostali poddani interwencji chirurgicznej opracowanej przez włoskiego lekarza Paolo Zamboni, która polega na poszerzaniu przy pomocy cewnika zablokowanych naczyń krwionośnych znajdujących się w karku.

Minister Zdrowia Nowej Funlandii i Labradoru, pan Jerome Kennedy, uprzedził, iż jego rząd nie będzie pokrywał kosztów operacji w tym momencie. Program finansowy, wdrożony przez jego rząd, polega głównie na zapewnieniu nadzoru nad pacjentami, w celu ustalenia czy pojawiają się u nich jakiekolwiek powikłania po tego typu interwencjach.

Doktor Zamboni bowiem twierdzi, iż zablokowanie naczyń krwionośnych w karku jest związane ze stwardnieniem rozsianym i sugeruje, aby takie blokady usuwać drogą operacji chirurgicznych. Kanadyjczycy cierpiący na stwardnienie rozsiane udawali się do Europy i innych krajów, aby poddać się temu leczeniu, które nie jest dostępne w Kanadzie. W ten sposób musieli pokrywać koszty operacji z własnych pieniędzy.

Komentarze do: Leczenie stwardnienia rozsianego: ministrowie kanadyjscy proszą o więcej badań

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz