Szukaj

Leczenie afazji u seniorów

Podziel się
Komentarze0

Starsi pacjenci, cierpiący wiele lat na utratę głosu lub zaburzenia funkcji językowych zwane afazją, będą mogli poprawić swoje zdolności językowe bez obawy, że ich wysiłek będzie krótkoterminowy, głoszą badania dr Ana Inés Ansaldo, PhD, naukowca z the Research Centre of the Institut universitaire de gériatrie de Montréal (University Geriatrics Institute of Montreal) oraz profesora the School of Speech-Language Pathology and Audiology at the Faculty of Medicine of Université de Montréal.Po sześciu tygodniach intensywnej i specjalistycznej terapii językowej, seniorzy chorujący na afazję, wykazali poprawę w nazywaniu przedmiotów znajdujących się dookoła nich oraz wykazali większy potencjał poznawczy, głoszą odkrycia opublikowane w czasopiśmie Brain and Language.

Jak wyjaśnia dr Ansaldo, materiał zebrany podczas badań funkcjonalnego neuroobrazowania pokazuje, że terapia językowa stymuluje mózg do używania alternatywnych, nowych obszarów. 

Nowe strefy mózgu, po zakończeniu terapii, nadal pozostają aktywne i pomagają chorej osobie przypomnieć sobie dodatkowe słowa.

W celu potwierdzenia tezy, eksperyment powtórzono po 6 miesiącach od terapii. Bliscy chorych osób potwierdzili, że ciągle widzą poprawę.

Takie ćwiczenia nie tylko stymulują obszary mózgu odpowiedzialne za język, ale także integrują inne ważne systemy mózgu, zwane domyślnym trybem sieciowym.


Sieć ta charakteryzuje się aktywnością podczas pracy mózgu, będącego w tzw. stanie gotowości, a nie skupionego na wykonywaniu określonego zadania.

Po raz pierwszy badania opisują aktywność tej części mózgu u ludzi chorych na afazję i skupiają się na nieprawidłowościach związanych z zaburzeniami językowymi.

Nieprawidłowe funkcjonowanie domyślnego trybu sieciowego mózgu jest związane z zaburzeniami zdolności poznawczych, takich jak możliwość skupienia na czymś uwagi lub pamięć epizodyczna.

Badania pokazują, że po terapii mowy, osoby cierpiące na afazję osiągają zdolność do wykorzystywania tej części mózgu w zbliżonym stopniu do osób zdrowych.

Wyniki badań pokazują zdolności mózgu seniorów do odzyskiwania funkcji poznawczych.

Wielu pacjentów w podeszłym wieku, cierpiących na afazję od lat, nie zostaje poddawanych leczeniu. Pokazaliśmy, że terapia językowa ma pozytywny wpływ na pacjentów, nawet po wielu tygodniach od jej zakończenia. Jej zastosowanie ma korzystny wpływ nie tylko na język, ale także na ogólną kondycję mózgu, mówi dr Ansaldo.

Potwierdzają to wyniki pozytywnych zmian zachodzących w części mózgu zwanej siecią domyślną.

Mam nadzieje, że te odkrycia zmienią nastawienie klinik w kwestii leczenia seniorów z zaburzeniami mowy. Chcę, by zapewniano im intensywną, wyspecjalizowaną i ukierunkowaną pomoc medyczną. Ta terapia prowadzi do bardzo obiecujących skutków, o działaniu długoterminowym, podsumowuje dr Ansaldo.

Komentarze do: Leczenie afazji u seniorów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz