Szukaj

Kto najwięcej pali? Podpowiedź: nie bibliotekarze i nauczyciele

Podziel się
Komentarze0

Pracownicy budowlani, górnicy oraz pracownicy branży restauracyjnej są na szczycie listy zawodów, które palą najwięcej, według nowego rządowego raportu w Stanach Zjednoczonych, przeprowadzonego przez centra kontroli i prewencji chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDCP).Dlaczego właśnie te zawody? Eksperci amerykańscy twierdzą, że może mieć to wiele wspólnego zarówno z niskim wykształceniem, jak i z samą wykonywaną pracą.

Może być również wiele innych cech charakterystycznych, które pasują do tych sektorów,
mówi doktor Tim McAfee, dyrektor biura zajmującego się badaniami nad paleniem i zdrowiem (Office on Smoking and Health w Centers for Disease Control and Prevention, CDCP).

Młody, słabo wykształcony, mało zarabiający

Cechy charakterystyczne związane z dużym paleniem, zaobserwowane dla tych pracowników w tych konkretnych sektorach, to między innymi: młody wiek, zaledwie kilka lat edukacji, a także niskie zarobki. Ponadto, niektórzy ludzie, którzy pracują na zewnątrz, są mniej skłonni zmierzyć się z zakazami palenia wewnątrz budynków, takich jak szkoły, szpitale, biurowce, czy też w miejscach pracy tak zwanych „białych kołnierzyków”, dodaje jeszcze doktor Tim McAfee.


Badanie przeprowadzone przez amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention stwierdza jeszcze, że 19,6% dorosłych pracujących pali, ale aż 30% pracujących w górnictwie, w branży budowlanej, oraz w branży restauracyjnej. Biliotekarze oraz nauczyciele palą najmniej, czyli poniżej 9%.

Branża budowlana od zawsze bije rekordy

Przez całe dekady, największymi palaczami byli, jeśli brać pod uwagę zawód, dekarze, monterzy płyt kartonowo-gipsowych, ceglarze i kamieniarze, a także wszyscy inni pracownicy branży budowlanej. Ale władze zdrowia publicznego ostrzegały pracowników budowlanych odnośnie wysokiego ryzyka związanego z paleniem, zwłaszcza w momencie, jeśli mieli oni kontakt z azbestem.

Badania albowiem pokazały już wielokrotnie, że ludzie, którzy pracują z azbestem, są bardziej narażeni na rozwój raka płuc, tym bardziej jeśli palą.

Inne skutki palenia papierosów

Palenie może rówież stanowić dodatkowe zagrożenie dla górników, którzy mogą spowodować wybuch metanu, używając zapałek albo zapalniczek w kopalniach. Władze federalne w Stanach Zjednoczonych mówią bowiem, że od 1977 roku, cztery wielkie eksplozje w kopalniach były spowodowane właśnie paleniem papierosów. A pochłonęły one życie 24 górników.

Badanie Centers for Disease Control and Prevention jest oparte na bezpośrednich wywiadach z ponad 113 000 dorosłych pracowników, przeprowadzanych w latach 2004 – 2010.

Komentarze do: Kto najwięcej pali? Podpowiedź: nie bibliotekarze i nauczyciele

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz