Szukaj

Kretoszczury żyją długo i nigdy nie mają raka

Podziel się
Komentarze0

Prawdopodobnie kretoszczury to najbrzydsze ssaki tego świata – są małe, rozmiaru myszy i kompletnie nagie. A jednak, są też niezwykle odporne. Na przykład, żyją 10 razy dłużej niż inne gryzonie. Głównie dlatego, że nigdy nie chorują na raka.Z tego powodu naukowcy pochylili się nad tymi gryzoniami, aby dowiedzieć się nieco więcej na temat tego fenomenu i sposobów przedłużania życia.

Prace nad tym gatunkiem przeprowadziła Rochelle Buffenstein z Barshop Institute for Longevity and Aging Studies w San Antonio w Teksasie (USA). Co więcej, zdobyła za nie nagrodę ADPS Longevity Research.

Nagroda ta jest przyznawana przez stowarzysznie ADPS oraz firmę ubezpieczeniową Allianz i honoruje ona prace naukowców-pionierów.

Jak podkreśla jury przyznające nagrodę, obserwacje Buffenstein pozwoliły przede wszystkim odkryć, że kretoszczury nie chorują na raka, nawet w bardzo zaawansowanym wieku.


Rochelle Buffenstein w San Antonio kieruje największą i najstarszą hodowlą kretoszczurów na świecie – aktualnie liczy ona 1 500 tych wyjątkowych osobników. Zwierzęta te żyją ponad 30 lat. Dla porównania, zwykła mysz żyje co najwyżej 2 – 3 lata.

Buffenstein uważa, że jeżeli przełożymy te liczby na człowieka, kretoszczur może przeżyć kilka stuleci w idealnym zdrowiu.

Kretoszczury pochodzą z Rogu Afryki. Są kompletnie pozbawione sierści, a także są praktycznie ślepe. A jednak, te „upośledzone” - jak mogłoby się zdawać - osobniki, pozwalają naukowcom na badania nad fascynującą biologią całkowicie niezwyczajnego gatunku.

Przede wszystkim, wiele badań przeprowadzono nad genomem kretoszczurów. Prace w dalszym ciągu trwają – uczeni mają nadzieję, iż uda im się odkryć mechanizmy, dzięki którym zwierzęta te są tak odporne na starzenie.

Komentarze do: Kretoszczury żyją długo i nigdy nie mają raka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz