Szukaj

Konsumenci papierosów mentolowych mają więcej udarów mózgu

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania sugerują, że pośród palaczy, te osoby, które wolą papierosy mentolowe, doświadczają więcej przypadków incydentu naczyniowo-mózgowego, w porównaniu do palących papierosy niementolowe. Wydaje się, że związek ten jest wyjątkowo silny dla kobiet oraz dla Afroamerykanów. Prace te zostały opublikowane w przeglądzie naukowym Archives of Internal Medicine.Autor tego badania, doktor Nicholas Vozoris mówi: mimo że żadne papierosy nie są dla nas dobre, to nowe odkrycia pokazują, że ludzie powinni się wyjątkowo mieć na baczności przed papierosami mentolowymi.

Jest to chichot historii, ponieważ papierosy mentolowe zostały rozpopularyzowane jako te mniej szkodliwe.

Wszystkie są złe, ale jeżeli patrzymy pod kątem redukcji ryzyka szkód, badanie stwierdza, że należy unikać papierosów mentolowych, podkreśla doktor Nicholas Vozoris ze szpitala St. Michael's Hospital w Toronto, w Kanadzie.

Mentol jest dodawany do papierosów, aby nadać im miętowy i odświeżający smak.

Do swojego badania, doktor Nicholas Vozoris posłużył się informacjami z amerykańskich ankiet nad zdrowiem oraz stylem życia. Ankiety te w sumie objęły 5 028 dorosłych palaczy i były prowadzone w latach 2001 – 2008. W sumie, około 26% uczestników tych ankiet paliło zazwyczaj papierosy mentolowe. Reszta ankietowalił palił papierosy niementolowe.

Pośród ludzi papierosów mentolowych, 3,4% respondentów powiedziało, iż mieli udar mózgu.

Do udaru mózgu dochodzi zazwyczaj, kiedy skrzep krwi blokuje naczynie krwionośne prowadzące do mózgu, tym samym nie pozwalając krwi na docieranie do tego organu.

Natomiast, na łonie palaczy „niementolowych”, było 2,7% takich przypadków.

Po wzięciu pod uwagę takich czynników jak wiek osób palących, ich płeć, rasa oraz liczba wypalanych papierosów, doktor Nicholas Vozoris odkrył, że to właśnie mentolowe papierosy wiązały się z ponad dwukrotnym ryzykiem udaru mózgu, w porównaniu do papierosów niementolowych.


Różnica wyjątkowo silnie zaznaczała się dla kobiet oraz dla osób, które w ankiecie zaznaczyły, iż są Afroamerykanami. Pośród tych uczestników badania, występowanie incydentu naczyniowo-mózgowego było ponad trzy razy częstsze u osób palących mentolowe papierosy.

Doktor Nicholas Vozoris wyjaśnia: kobiety oraz Afroamerykanie zdają się podkreślać znaczenie powiązania między papierosami mentolowymi i udarem mózgu. Jednakże, jak przyznaje sam naukowiec, nie jest pewien przyczyn takiego powiązania.


Samo badanie nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Co więcej, prace te nie udowadaniają, że to właśnie papierosy mentolowe, w swojej własnej miętowo-odświeżającej postaci, faktycznie przyczyniły się do pojawienia się dodatkowego ryzyka incydentu naczyniowo-mózgowego. Być może, chodzi tutaj o jakieś inne, jeszcze nieznane, różnice między palaczami papierosów niementolowych i mentolowych.

Wybieranie papierosów mentolowych nie było związane z większym ryzykiem nadciśnienia krwi, zastoinowej niewydolności serca, przewlekłej choroby płuc czy też zawału serca, w porównaniu do papierosów „normalnych”.

Doktor Gordon Tomaselli, przewodniczący amerykańskiego towarzystwa serca, American Heart Association, a także szef wydziału kardiologii w szkole medycznej Johns Hopkins University School of Medicine w Stanach Zjednoczonych, mówi: interesujące jest to, że badanie to pokazuje powiązanie między paleniem papierosów mentolowych i udarem mózgu, ale już nie między nadciśnieniem krwi.

Doktor Nicholas Vozoris przypuszcza, że to właśnie mentol dodawany do papierosów może mieć wpływ na naczynia krwionośne, które dostarczają krew do mózgu.

W zeszłym roku, komisja doradcza amerykańskiej agencji ds. leków i żywności (FDA, Food and Drug Administration) stwierdziła, że wycofanie mentolowych papierosów ze sprzedaży może być korzystne dla zdrowia publicznego.

Niektórzy eksperci stwierdzają, że miętowy smak sprawia, że zaczęcie palenia jest o wiele łatwiejsze, a także, że rzucenie nałogu jest znacznie trudniejsze ponieważ mentol maskuje nieprzyjemny smak tytoniu. Ale producenci papierosów nie zgadzają się z tym, co oczywiste.

Z kolei, amerykańskie centra kontroli i prewencji chorób (CDC, Centers for Disease Control and Prevention) uważają, że palenie jakiegokolwiek typu papierosów, niezależnie od tego, czy chodzi o papierosy standardowe, mentolowe, waniliowe i wszystkie inne, podnosi nasze osobiste ryzyko choroby serca nawet czterokrotnie, w porównaniu do osoby niepalącej.

Doktor Gordon Tomaselli dodaje: przypominam, że działanie dymu tytoniowego jest dość szerokie i dotyczy ono wielu narządów naszego organizmu. Nie tylko samych płuc.

Komentarze do: Konsumenci papierosów mentolowych mają więcej udarów mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz