Szukaj

Koncert: jakie niesie ryzyko dla uszu człowieka?

Podziel się
Komentarze0

Muzyka jest przyjemna, jeśli zawsze pozostaje przyjemnością i nie staje się nigdy źródłem cierpień. Takie jest podstawowe założenie, jeśli chcemy korzystać długo z jej dobrodziejstw. Zresztą, zauważyliście już, że większość zawodowców jest wyposażonych w specjalną ochronę? Śpiewacy oczywiście, ale także sami muzycy. A coraz częściej także i słuchacze.                      


Pani Cathy Keusch-Morisseau, audioprotetyczka (Amplifon) w Biarritz, wyjaśnia nam, dlaczego takie zabiegi to coś więcej niż moda: konieczność dyktowana nam przez nasze zdrowie.

Uszkodzenia ucha wewnętrznego

W czasie koncertu słuchanego bez żadnej ochrony, komórki nerwowe ucha wewnętrznego zostaną uszkodzone albo zniszczone w niektórych przypadkach, wyjaśnia nam pani Cathy Keusch-Morisseau. Uszkodzenia spowodowane w taki sposób przyczynią się najpierw do pojawienia się zaburzeń słuchu, które będą następnie podstępnie ewoluować: pojawią się szumy uszne, później nadwrażliwość na dźwięki i w końcu, w wielu przypadkach, prawdziwa głuchota, niestety.


Szumy uszne

Wszyscy chyba już doświadczyliśmy tego nieprzyjemnego wrażenia gwizdania i buczenia w uszach? Szumy uszne, to właśnie o to chodzi... Nie jest to banalny problem, a wręcz przeciwnie, jest to problem bardzo poważny i bardzo uciążliwy. Pojawienie się szumów usznych jest zawsze alarmujące, podkreśla specjalistka, pani Cathy Keusch-Morisseau. Oznacza to, że komórki ucha wewnętrznego zostały już zniszczone. Jeśli zaburzenie to nie mija w ciągu kilku godzin, które następują po koncercie, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Nadwrażliwość słuchowa


Nie możesz już znieść niektórych dźwięków? Denerwują cię one, są nawet czasami bardzo bolesne? Dzieje się tak, ponieważ twój poziom tolerancji na niektóre dźwięki albo na niektóre poziomy dźwiękowe - nawet jeśli nie są one uważane zazwyczaj za wyjątkowo nieprzyjemne albo wyjątkowo silne - uległ znacznej redukcji. Jeśli taka jest twoja sytuacja, oznacza to, że cierpisz na nadwrażliwość słuchową, to znaczy, na  anormalną wrażliwość na dźwięki. Tutaj znowu - niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty, i to jak najszybsza.

Komentarze do: Koncert: jakie niesie ryzyko dla uszu człowieka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz