Szukaj

Komputery: lepiej niż my potrafią odkodować szczekanie psa…

Podziel się
Komentarze0

Badacze węgierscy odkryli zadziwiającą rzecz, oddając się wielu szczególnym doświadczeniom, których celem było lepsze zrozumienie ... naszego zrozumienia szczekania psa. Okazuje się, że w tej domenie my, ludzie dorośli, odpadamy w przedbiegach w porównaniu z komputerami (algorytmami informatycznymi) i z ... dziećmi.


Badacze z uniwersytetu Eotvos Lorand w Budapeszcie, Péter Pongraacz i Csaba Molnar, poprosili dorosłych, a także dzieci w wieku 6 lat, 8 lat i 10 lat, o posłuchanie szczekania psów, zarejestrowanego w różnych okolicznościach – ostrzeżenie przed nadejściem intruza, zabawa, skomlenie w przypadku samotności, etc.

Badani mieli określić, z jakimi okolicznościami można powiązać te odgłosy. Następnie, uczestnicy eksperymentu mieli powiązać te psie krzyki z obrazami pokazującymi ludzkie twarza z odpowiadającymi im minami.

Rezultat? Dzieci, przede wszystkim te w wieku 10 lat, okazały się lepsze w odczytywaniu psich sygnałów niż ludzie dorośli, w tej grze. Potrafiły one przypisać danemu odgłosowi wyraz ludzkiej twarzy, który odpowiadał najlepiej emocjom wyrażanym przez psa.


Pokazuje to, że zdolność do zrozumienia podstawowych emocjonalnych stanów psa, na bazie sygnałów akustycznych, jest obecna u człowieka w bardzo młodym wieku. Ale co się z nią potem dzieje, zanika?

A więc, aby dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, badacze węgierscy przeprowadzili również drugie doświadczenie. Algorytm informatyczny przeszdł przez ten sam test, z 6 000 różnych psich odgłosów, pochodzących od 14 różnych psów, w 6 możliwych okolicznościach: alarm, zgiełk, spacer, samotność, zabawa z piłką, inna zabawa, etc.

Maszyna również miała 43-procentowy poziom powodzenia (najlepszy wyniki w przypadku zgiełku i alarmu), co sugeruje, że istnieje obiektywna różnica akustyczna między różnymi sygnałami.

W końcu, jeśli chodziło o rozpoznanie po prostu i odróżnienie głosu każdego psa, komputer osiągnął 52% powodzenia, podczas gdy ludzie nie są w zasadzie w stanie tego zrobić.

Używanie zaawansowanych algorytmów informatycznych, aby sklasyfikować i przeanalizować odgłosy zwierzęce, jest dobrym pomysłem, pozwalającym lepiej zrozumieć komunikację zwierzęcą. Te obiecujące rezultaty sugerują, że metody informatyczne zasługują na to, aby je brać pod uwagę, jako nowe narzędzie służące do badania zachowania zwierząt.

Komentarze do: Komputery: lepiej niż my potrafią odkodować szczekanie psa…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz