Szukaj

Komórki macierzyste mogą pomóc w uśmierzaniu astmy, według badaczy

Podziel się
Komentarze0

Zespół badaczy z kanadyjskiego uniwersytetu w Alberta właśnie odkrył, że komórki macierzyste mogą uleczyć, u myszy, płuca podrażnione astmą, a także przewlekłe choroby układu oddechowego. Dyrektor zespołu badawczego, Bertrand Thebaud, wyjaśnił, iż posłużyli się oni płynem produkowanym przez komórki macierzyste, aby go wprowadzić drogą nosową do organizmów myszy.Stwiedziliśmy, że ten produkt pochodzący z komórek macierzystych zapobiegał objawom astmatycznym oraz objawom ciężkiej astmy, stwiedził Bertrand Thebaud, precyzując jednocześnie, że gryzoniom nie wstrzyknięto samych komórek macierzystych, ale jedynie płyn, który jest przez nie produkowany.

Bertrand Thebaud spodziewa się, że badania nad myszami doprowadzą do rozwoju inhalatora, który będzie mógł uśmierzać zapalenia płucne oraz stymulować komórki krwi u człowieka.


Spodziewamy się, że od dziś w ciągu kolejnych pięciu – dziesięciu lat, będziemy mogli zredukować znacząco liczbę osób, które umierają z powodu astmy, a to dzięki naszemu wynalazkowi, deklaruje Bertrand Thebaud.

Kanada ma jeden z największych poziomów astmy na świecie. Około 14% populacji kanadyjskiej jest astmatykami. W tym kraju jednakże odnotowuje się najniższy na świecie poziom śmiertelności związanej z astmą, co przekłada się na 1,6 zgonów na 100 000 astmatyków, według danych podawanych przez Światową Organizację Zdrowia.

Badania zrealizowane przez naukowców z uniwersytetu w Alberta zostały opublikowane w zeszłym tygodniu w amerykańskim dzienniku naukowym American Journal of Respiratory Cell and Molecular Biology.

Komentarze do: Komórki macierzyste mogą pomóc w uśmierzaniu astmy, według badaczy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz