Szukaj

Kolejny krok w kierunku powstrzymania cukrzycy

Podziel się
Komentarze0

Pracownicy naukowi na UNIGE opracowali nową metodę identyfikacji cząsteczek, które mogą pomóc w zapobieganiu cukrzycy. Komórki beta trzustki są istotne dla naszego przetrwania, ponieważ produkują insulinę, która odpowiada za kontrolowanie poziomu cukru we krwi.Wśród licznych czynników, które wpływają na funkcjonowanie tych komórek, białko zwane Cx36 zostało zidentyfikowane kilka miesięcy temu przez zespół badawczy w UNIGE.

Naukowcy zmodyfikowali myszy transgeniczne tak, że nie produkowały one białka Cx36. Skutkiem było zaprzestanie synchronizacji komórek beta, a produkcja insuliny wymknęła się spod kontroli.

Ta desynchronizacja produkcji insuliny jest pierwszym znakiem u osób podejrzanych o rozwój cukrzycy typu 2.

Zespół badawczy, uzbrojony w tę wiedzę, zaczął szukać cząsteczki, która działa bezpośrednio na Cx36, w celu ustalenia nowych metod walki z cukrzycą.

Paolo Meda, profesor na wydziale Cellular Physiology and Metabolism na University of Geneva's Faculty of Medicine, wraz z zespołem naukowym, badali  białka Cx36 obecne w niewielkich ilościach i prawie niemożliwe do wykrycia za pomocą tradycyjnych technik.


Ponad tysiąc przetestowanych leków

Sabine Bavamian i Helena Pontes, naukowcy w laboratorium profesora Meda, miały za zadanie stworzenie nieinwazyjnego systemu, wyjaśniającego jak pracuje Cx36.

Projekt został częściowo sfinansowany przez  Juvenile Diabetes Research Foundation (USA) i Swiss National Science Foundation, i posłużył się sprzętem Bio-Imaging.

Badaczki były w stanie opracować nowy model, używając żywych komórek produkujących insulinę i białek Cx36 w kulturze, aby móc szybko przetestować dużą, potencjalnie interesującą liczbę cząsteczek.

Przeanalizowały około 1040 molekuł pozwalających zidentyfikować te, które stymulują proces powstawania insuliny i te, które go hamują. To nowe odkrycie powinno umożliwić rozwijanie nowych farmakologicznych strategii leczenia cukrzycy typu 2.

A co, jeśli jad zwierzęcy nie jest trucizną

Nie ma dużej ilości leków dla diabetyków na całym świecie, które pomagałyby zmniejszyć ilość wydzielanej insuliny. Dodatkowo, mają one również skutki uboczne.

Profesor Meda zdecydował się skorzystać z innowacyjnej techniki, opracowanej przez jego zespół, do zbadania wpływu Cx36 na bardzo różnych cząsteczkach i molekułach znajdowanych w jadzie zwierzęcym.

,,Przed nami jakieś 3-5 lat pracy, ale mamy nadzieję na odkrycie cząsteczki, która działa wyłącznie na Cx36, w przeciwieństwie do wszystkich zidentyfikowanych do tej pory cząsteczek, w celu ograniczenia skutków ubocznych” – mówi profesor Meda.

Komentarze do: Kolejny krok w kierunku powstrzymania cukrzycy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz