Szukaj

Kanada: ecstasy jest nieszkodliwe?

Podziel się
Komentarze0

Wiedzieliśmy już, że ecstasy (popularny narkotyk) nie ma szkodliwego działania na mózg. W ubiegłym tygodniu natomiast, dr Perry Kendall, szef władz zdrowotnych w Kolumbii Brytyjskiej, ogłosił w mediach kanadyjskich, iż ecstasy w postaci czystej NIE jest szkodliwe dla zdrowia, o czym donosi stacja CBS.Doktor Perry Kendall stwierdził, iż zarówno ecstasy, jak i MDMA, są zdrowe w konsumpcji i na pewno nie mają szkodliwego długoterminowego działania na zdrowie.

Ale uwaga, zastrzega od razu specjalista. Nawet jeżeli ecstasy zdaje się nie być problematyczne, to jednakże istnieje wielka różnica między tym narkotykiem w stanie czystym a narkotykiem zakupionym na ulicy od dilera.

Dr Kendall wyjaśnia - O ile nie otrzymamy tego narkotyku od psychiatry w ramach legalnej próby klinicznej, nie możemy być pewni jaki tak naprawdę jest jego skład, jaka jest dawka ani czy jest on po prostu zdrowy. Dlatego podkreślam, tak jak zresztą zawsze to robiłem, nie zażywajcie ecstasy.


Niekontrolowane spożywanie ecstasy jest prawdziwym zagrożeniem. Organizatorzy Eden Festival odbywającego się w Wielkiej Brytanii wystosowali ostatnio ostrzeżenie przeciwko nowemu typowi narkotyku, nazwanego „pink ecstasy”, który spowodował wiele zgonów w tym kraju, w ciągu kilku ostatnich tygodni.

Legalizacja jako rozwiązanie?

Jak uważa dr Kendall, gdyby ecstasy było zalegalizowane, zapobiegłoby to nielegalnemu handlowi, a państwo mogłoby kontrolować sprzedaż tego narkotyku.

The Globe and Mail publikuje wypowiedź tego specjalisty - Gdybyśmy wiedzieli, że istnieje zdrowa dawka, moglibyśmy autoryzować sprzedaż ecstasy zupełnie tak, jak zezwalamy na sprzedaż alkoholu w sklepach kontrolowanych przez rząd.

Kanada jest zresztą znana z tego, iż jest bardziej tolerancyjna w kwestii narkotyków niż Stany Zjednoczone.

Vancouver prowadzi aktualnie debatę nad dekryminalizacją marihuany. Ecstasy z kolei jest proponowane w trakcie testów klinicznych mających na celu opracowanie leków przeciwko depresji.

Zresztą, badania nad ecstasy nie są nowością. Jak przypmina NPR, doświadczenia nad tym narkotykiem zapoczątkował już w latach 80 XX wieku dr David Nichols, naukowiec z Uniwersytetu w Purdue. Zanim jeszce ktokolwiek w ogóle usłyszał o istnieniu ecstasy.

Komentarze do: Kanada: ecstasy jest nieszkodliwe?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz