Szukaj

Jod na zdrowie

Podziel się
Komentarze0

Tarczyca jest jednym z najważniejszych organów w naszym ciele. To gruczoł wielkości śliwki– znajduje się w szyi między krtanią, a tchawicą. Zajmuje się najważniejszymi procesami życiowymi: ustalaniem tempa przemiany materii, temperaturą ciała, rozwojem i działaniem układu nerwowego oraz pracą serca.

Jod na zdrowie

W okresie młodzieńczym pilnuje prawidłowego wzrostu i rozwoju psychicznego i umysłowego. W późniejszym wieku wpływa na nastrój, stan skóry, włosów, zębów i paznokci. Odpowiada także za płodność. 

Dwa hormony

Pracę całego organizmu wspierają dwa hormony produkowane przez tarczycę: trójjodotyronina i tyroksyna. Są one wytwarzane z użyciem jodu. Do poprawnego funkcjonowania nie potrzebujemy dużej ilości – wystarczy mniej niż 10 kropli. W przypadku niedoboru jodu, hormony są produkowane w zbyt małej ilości. Włącza się do działania przysadka mózgowa, która zaczyna produkcję hormonu TSH, który z kolei ma za zadanie popchnąć tarczycę do działania. Ta wyłapuje z krwi większe porcje jodu. W tym procesie tarczyca znacznie się powiększa – powstaje wole, charakterystyczne zgrubienie na szyi. Wraz z przedłużającym się niedoborem jodu pojawia się niedoczynność tarczycy.

Zbyt małą ilość jodu do wytworzenia hormonów można rozpoznać po stanie skóry – jest sucha, pozbawiona blasku, rogowaciejąca. Pojawia się zmęczenia i brak energii. Czują chłód i skarżą się na problemy z sercem. Kiedy nie podejmie się leczenia w trybie natychmiastowym – w wolach zaczną pojawiać się guzki.

Dzieci i kobiety

W przypadku dzieci i młodzieży, zbyt mała ilość jodu w okresie wzrostu, tym gorszy wzrost. Mają one problem ze skupieniem, mniej energii i wolniej się rozwijają.

Dzieci w okresie prenatalnym potrzebują go jeszcze bardziej – do rozwoju układu nerwowego. Dziecko pobiera jod poprzez łożysko od mamy. W procesie karmienia piersi z kolei pobiera go wraz z mlekiem matki, dlatego kobiety nie powinny pozwolić na to, aby w ich organizmie były niedobory tego pierwiastka.


U dorosłych niedobory hormonów wytwarzanych przez organ tarczycy podnoszą poziom cholesterolu, a także narażają ich na choroby sercowo-naczyniowe.

Gdzie po jod?

Jod uwielbia zimną wodę. Nad morzem Bałtyckim znajdziemy go więcej niż w ciepłych krajach. Przebywając nad polskim morzem jod przenika przez skórę podczas kąpieli, a także pobieramy go wraz z tlenem spacerując tuż przy brzegu. Im dalej od morza tym jodu mniej.

Tężnie są dobrą alternatywą dla morza. Istnieją tężnie w Ciechocinku, Konstancinie, Inowrocławiu, Grudziądzu, Busku-Zdroju, Rabce czy Węgorzewie. Jod czerpie się z podziemnych źródeł. Woda płynie po gałązkach, które są ułożone na rusztowaniu i rozbija się, tworząc aerozol. Te jodowe inhalacje działają bardzo szybko. Nie można przebywać w tężni dłużej niż godzinę.


W czym jest jod?

Jod znajdziemy także w rybach i owocach morza. W bałtyckim dorszu znajdziemy aż 110 mcg jodu, w łososiu 44 mcg, w wędzonej makreli 40 mcg, w ostrygach 58 mcg. Innym sposobem na uzupełnianie braków jodu to spożywanie tranu – 83 mcg. W warzywach także można znaleźć jod. Wprawdzie są to niewielkie ilości i tylko w przypadku, kiedy wyrosną one na ziemi bogatej w tej pierwiastek. Co ciekawe, jod znajdziemy w glonach i w soli.
Sól jest jodowana w Polsce od 1996 roku. Dzięki temu zabiegowi, przeciętna osoba w przypadku zdrowego odżywiania się i używania odpowiedniej ilości soli w ciągu dnia, nie powinna mieć niedoborów tego pierwiastka. Sól trzeba kupować w małych opakowaniach i szczelnie zamykać, a potrawy solić tuż przed zjedzeniem, żeby zapobiegać ulatnianiu się jodu. Zbyt duża ilość soli też nie jest dobra – płaska łyżeczka dziennie jest wystarczającą ilością.

Za dużo jodu!

Z jodem nie można przesadzać. Nadmiar może prowadzić do nadczynności tarczycy i chorób autoimmunologicznych, czyli takich, gdy organizm zaczyna niszczyć sam siebie (na przykład choroba Hashimoto – utrudnia ona zajście w ciążę).

Trzeba pamiętać, że nie można zbadać poziomu jodu we krwi. Zanim sięgniemy po suplementy z dodatkową dawką jodu, trzeba zasięgnąć porady lekarza, bądź farmaceuty.

Zdrowa tarczyca


Aby sprawdzić prace tarczycy oznacza się we krwi poziom hormonów przez nią produkowanych a także usg tarczycy. Choroby jakie mogą dotknąć ten organ to: niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy i wole.

W królestwie roślin możemy znaleźć takie, które są pomocne przy leczeniu nieprawidłowej pracy tarczycy. Nadczynność hamuje serdecznik, kapusta, nawrot lekarski czy karbieniec pospolity. Z kolei z nadczynnością radzą sobie liście czarnej porzeczki.

Autor:

Natalia Ul

Komentarze do: Jod na zdrowie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz