Szukaj

Jedna wątroba może uratować dwa życia

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie, opublikowane w Journal of American College Surgeons, pokazuje, że transplantacja wątroby podzielonej między dwóch biorców nie wiąże się z ryzykiem niepowodzenia dla żadnego z nich. Naukowcy z Boston Children’s Hospital sugerują więc, że chirurdzy mogą bezpiecznie ratować dwa życia przy pomocy pojedynczego organu.Ponieważ wątroba ma zdolność do regeneracji, organ pobrany od zmarłego dorosłego lub nastolatka można podzielić na dwie nierówne porcje: większa część jest przeszczepiana dorosłemu, a mniejsza dziecku.

Dr Heung Bae Kim z Boston Children’s Hospital, wiodący autor badania, mówi: - Niemowlęta czekające na dawcę wątroby mają największą śmiertelność pośród wszystkich kandydatów oczekujących na przeszczep tego organu. Wiele z nich umiera w oczekiwaniu na organ o odpowiednim rozmiarze.

W oparciu o swoje ostatnie odkrycia, dr Kim nawołuje o zmiany w sposobie przydzielania organów do przeszczepu: automatyczne umieszczanie niemowląt na szczycie listy oczekujących, aby chirurdzy transplantacyjni mieli szansę na przeszczep pierwszego dostępnego podzielonego organu.


Po podzieleniu wątroby, większy kawałek byłby przeszczepiany dorosłemu, a mniejszy niemowlęciu ze szczytu listy.

Badacze przyjrzeli się danym UNOS (United Network for Organ Sharing), zbieranym przez 15 lat (1995 – 2010). Obliczyli proporcje przeżycia po przeszczepie wątroby u dorosłych, którzy otrzymali albo cały organ, albo część.

Okazało się, że większość dorosłych, którzy otrzymali fragment wątroby, miała takie samo ryzyko niepowodzenia operacji co ludzie, którzy otrzymali cały organ.

Dr Ryan Cauley, jeden ze współautorów, podsumowuje: - Jasne jest, że dorośli, którzy otrzymują podzielony przeszczep, mogą spodziewać się, że będą w równie dobrym stanie co dorośli, którzy otrzymują całą wątrobę. Może z wyjątkiem bardzo małej i bardzo chorej populacji pacjentów. Dlatego jeżeli dana placówka ma szansę na podzielenie wątroby między dwóch pacjentów, nie powinna się wahać z podjęciem decyzji.

Komentarze do: Jedna wątroba może uratować dwa życia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz