Szukaj

Jeden lek przeciw infekcjom, nowotworom i Alzheimerowi

Podziel się
Komentarze0

Jeden lek, który może zapobiec – a nawet uleczyć - wielu chorobom, które dręczą ludzkość. Taką nadzieję ma zespół naukowców z University of Texas Southwestern Medical Center (Dallas, USA). Na obecnym etapie eksperymentów jednak są świadomi, że ich zmodyfikowane białko, nazwane Tat-becline 1, jest wciąż daleko od bycia cudownym lekiem na raka, choroby neurodegeneracyjne i infekcje.Jednakże, wstępne analizy opublikowane w Nature napawają optymizmem.

Peptyd ten odpowiada części sekwencji ludzkiej proteiny, becline 1. Poprzednie badania wykazały jego kluczową rolę w wyzwalaniu procesu autofagii.

Autofagia oznacza, że komórki recyklingują białka i inne zużyte molekuły, aby uzyskać fragmenty niezbędne do rozwoju nowych związków. W tym celu, komórki posługują się enzymami rozkładającymi części cytoplazmy.

Autofagia jest niezbędna dla zachowania równowagi w komórkach. Niektóre choroby lub zaburzenia, takie jak starzenie, rak, neurologiczne i zakaźne, są czasami związane z zakłóceniami tego naturalnego procesu.


Wykazano również, że becline 1 jest aktywna w procesach ochrony przed nowotworami piersi, płuc i jajników.

Badacze chcieli więc wypróbować właściwości farmakologiczne tej konkretnej cząsteczki, która została wyposażona w zgodność z HIV (wirus powodujący AIDS). Leczone myszy pozostawały niewrażliwe na dwie infekcje zagrażające życiu: wirus Zachodniego Nilu i chikungunya.

Testowany na ludzkich komórkach, HIV nie był w stanie do nich przeniknąć.

Prace te są nadal na bardzo wstępnym etapie, ale wszystko sugeruje, że kompleks Tat-becline 1 byłby raczej skutecznym środkiem prewencji.

Czego się spodziewać? Cudowne leki często zawodzą. AIDS leczy się triterapią bez wyeliminowania wirusa, nowotwory wymagają wielu terapii, w zależności od przypadku.

Jeśli chodzi o chorobę Alzheimera i inne choroby neurodegeneracyjne, sukces jest bardzo ograniczony. Zachorowalność na te schorzenia rośnie z wiekiem.

W najlepszym wypadku, kompleks Tat-becline 1 znajdzie zastosowanie jako uzupełnienia istniejących terapii.

Komentarze do: Jeden lek przeciw infekcjom, nowotworom i Alzheimerowi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz