Szukaj

Jaki jest sen, który najczęściej dzielimy z innymi ludźmi?

Podziel się
Komentarze0

Być może myśleliście, że wasze sny są oryginalne, jedyne w swoim rodzaju, niczym filmy krókometrażowe, których nigdy nikt nie nakręcił, na podstawie żywego scenariusza pisanego przez waszą podświadomość? O ile nigdy jeszcze nie zdarzyło wam się o tym z kimś rozmawiać, kiedy to, po tym, jak właśnie opowiedzieliście swój ostatni sen, o którym sobie przypomnieliście, ten ktoś wykrzyknął, że miał/a dokładnie taki sam sen, ale dwa tygodnie wcześniej.Pewien naukowiec jest właśnie w trakcie eksplorowania, w szczegółach, naszych snów, w poszukiwaniu marzeń sennych, które są najbardziej powszechne i które powtarzają się regularnie, donosi Discovery News. W badaniu, które ukazało się pod koniec listopada w magazynie Dreaming, Calvin Kai-Ching Yu mierzy procent ludzi, którzy już śnili, procent ludzi, którzy śnili o tym samym ponad 3 razy w ciągu swojego życia (powracanie snów), a także procent ludzi, którzy mieli ten sam sen wiele razy w ciągu jednego roku (regularność snów).

O czym śnimy?

Sny przekraczają granice kulturalne, tak jak to wykazały wcześniej przeprowadzone badania nad najpowszechniejszymi tematami marzeń sennych: bycie ściganym albo śledzonym, wypadanie zębów, utrata panowania nad samochodem, latanie, trudności ze znalezieniem toalety...

Zauważmy, że takie klasyki jak „utrata zębów” i „bycie nagim” zostały pokonane przez wielkie iluzje typu „bycie ściganym” albo „zostać gwiazdą”: cechy obserwowane u pacjentów psychotycznych oraz u pacjentów schizofrenicznych (iluzja wielkości, religia i prześladowanie...) są bardzo powszechne w naszych snach.


Calvin Kai-Ching Yu zainteresował się następnie regularnością naszych snów. Jakie są typy marzeń sennych, które nam się zdarzają noc w noc? Sześciuset uczestników badania odpowiedziało na kwestionariusz dotyczący 78 tematów marzeń sennych, wyjaśniając, czy mieli już sen na dany temat, czy śnili o nim raz albo dwa razy, trzy razy albo więcej, kilka razy w roku albo jeden raz na miesiąc albo więcej.

O czym najczęściej śnimy?

Rezultaty z kwestionariusza podzielono na kilka części. Przede wszystkim, jaki jest sen, który ludzkość śni najczęściej? Ponad 80% przebadanych ludzi śniło już o swojej szkole/ o swoim nauczycielu/ o swoich studiach. A połowa z nich śni o tym regularnie.

Ponad połowa uczestników badania także zadeklarowała, iż regulatnie śni o spadaniu/upadaniu, albo o szukaniu jakiegoś szczególnego miejsca.

Discovery News odnotowuje kilka niespodzianek: częściej śnimy o „jedzeniu pysznego posiłku” (sklasyfikowane jako piąty sen, o którym śnimy najbardziej regularnie), niż o byciu ściganym czy o lataniu.

Sześć z dwudziestu snów najbardziej regularnych dotyczyło złudzenia wielkości. Wśród snów najpowszechniejszych jest sen o „byciu kochanym przez jakąś sławę” (połowa uczestników badania śniła o tym, iż przeżywali miłosną historę z kimś sławnym).

Badanie pozwoliło ujawnić także, że dominacja, nawracanie oraz regularność snów nie zawsze ze sobą korespondują: blisko 70% uczestników badania śniło o „ponownym byciu dzieckiem”, ale prawie żaden z nich nie śni o tym regularnie. Natomiast, większość z nich nigdy nie śniła o byciu zaatakowanym fizycznie, ale ci, którzy o tym śnią, śnią o tym regularnie.

Komentarze do: Jaki jest sen, który najczęściej dzielimy z innymi ludźmi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz