Szukaj

Jak dobrze widzisz swoimi uszami?

Podziel się
Komentarze0

Urządzenie, które trenuje mózg w obracaniu dźwięków w obrazy, może okazać się użyteczne dla ślepych i niedowidzących ludzi. Badacze z University of Bath sugerują, iż taki aparat może być alternatywą do inwazyjnych terapii dla całkowicie i częściowo niewidomych.Urządzenie vOICe jest rewolucyjnym narzędziem, które pomaga ludziom ślepym w posługiwaniu się dźwiękami. Dzięki niemu niewidomi mogą użyć dźwięków do budowy w swoich umysłach obrazów otaczających ich rzeczy.

Zespołem wynalazców kierował dr Michael Proulx z wydziału psychologii University of Bath.

Naukowcy przyjrzeli się temu, w jaki sposób widomi uczestnicy z zasłoniętymi oczami odpowiadali na test oczu, posługując się tym urządzeniem.

Uczestników poproszono o poddanie się standardowemu testowi wzroku, zwanemu Snellen Tumbling E, w którym badany musi dostrzec i odczytać kilka rzędów z literą E, która jest obrócona w różnych kierunkach i występuje w różnych rozmiarach.


Normalna ostrość wzroku wynosi 20/20, obliczona w zależności od dystansu (w stopach) i rozmiaru przeczytanego E na karcie.

Uczestnicy badania, nawet bez szkolenia w posługiwaniu się nowym urządzeniem, byli w stanie osiągnąc wynik bliski 20/400. Taka granica zdaje się być największą rozdzielczością możliwą do osiągnięcia dzięki technologiom poprawiającym wzrok.

Dr Proulx mówi: - Taki poziom wydolności wizualnej przekracza to, co aktualnie oferują inwazyjne techniki przywracania wzroku, takie jak implantacja komórek macierzystych i protezy siatkówki.

Zaletą techniki The vOICe jest to, że jest nieinwazyjna. Poza tym, jest ona nie tylko alternatywą, ale także może być zastosowania w kombinacji z tymi inwazyjnymi technikami w trenowaniu mózgu w ponownymi widzeniu albo w widzeniu po raz pierwszy.


Komentarze do: Jak dobrze widzisz swoimi uszami?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz