Szukaj

Jak dobra jest nowa szczepionka przeciwko grypie?

Podziel się
Komentarze0

Do lekarzy za naszą zachodnią granicą zgłasza się coraz więcej pacjentów z przeziębieniem. Może ono przebiegać lekko, lecz istnieją również ciężkie formy grypy, które mogą prowadzić także do zapalenia płuc. Szczepienia poleca się w szczególności pacjentom, którzy podlegają ryzyku zachorowania. Jak działa najnowsza szczepionka, to się dopiero okaże.Jak działa szczepionka? To pytanie za sto punktów. Na to pytanie lekarze starają się odpowiedzieć już od jakiegoś czasu. Potrzebują jednak pewności. Według badań porównujących działania ochronne szczepień przeciwko grypie, jesień 2011 roku wypadła o wiele gorzej w porównaniu z poprzednimi latami.

Nad szczepionkami zawsze prowadzone są badania, aby dopasować je do aktualnie panującej grypy.

Komisja ds. infekcji poleca szczepić się szczególnie ludziom, które mają częste kontakty z wieloma osobami, np. nauczycielom, kierowcom autobusów, personelowi szpitalnemu, wszystkim powyżej 60 roku życia, chronicznie chorym, diabetykom, chorym na raka lub nerki, cierpiącym na choroby dróg oddechowych, osobom z wirusem HIV czy kobietom w ciąży powyżej trzeciego miesiąca.


Tak jak zawsze, przebieg choroby może być różny, w zależności od przypadku. Katar może być lekki, może jednak utrudniać zasypianie prowadząc do zapaleń. Kaszel jedynie drapie gardło lub pozwala odkrztuszać, lecz prowadzi także do innych chorób dróg oddechowych. Źle leczona grypa może prowadzić do zapalenia płuc oraz innych cięższych chorób, więc nie należy tego lekceważyć.


Także i zapalenie oskrzeli jest spowodowane przez wirusy. Są one tak lekkie i małe, że mogą być przenoszone w powietrzu niczym aerozol. Tak wędrują od jednego człowieka do drugiego.

Dla lekarzy oraz naukowców jest to trudna praca, aby dowiedzieć się jak przenoszone są wirusy, starać się nad nimi zapanować oraz znaleźć rozwiązania.

Epidemiolodzy stawiają jednak ciekawą dla wielu diagnozę: im więcej w powietrzu jest wirusów różnego rodzaju, tym mniej ich ciężkich i niebezpiecznych mutacji. Nie ma jednak na to wciąż wytłumaczenia.

Pacjenci, u których kaszel lub katar utrzymuje się przez dłuższy czas, powinni zasięgnąć opinii lekarza, gdyż przeziębienie może doprowadzić do innych chorób.

Każdej jesieni i każdej zimy powstają nowe szczepy grypy oraz nowe mutacje wirusowe, które dotykają ludzi. Dlatego badania naukowców powinny doprowadzić w przyszłości do tego, aby jedną szczepionką ochronić przed różnymi infekcjami, jakie niesie wirus grypy.

Obecnie można przygotowywać odporność organizmu na nadchodzący „sezon grypowy” i nie lekceważyć żadnych objawów.

Komentarze do: Jak dobra jest nowa szczepionka przeciwko grypie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz