Szukaj

Inteligentne pigułki przyszłością medycyny?

Podziel się
Komentarze0

Wyobraź sobie pigułkę przeciwko nadciśnieniu, której połknięcie powoduje wysłanie sygnału do lekarza, mówiącego mu, że jego pacjent stosuje się do zaleceń. Science-fiction? Niekoniecznie, według najnowszych badań kalifornijskiej firmy farmaceutycznej Protheus Digital Health.System, który opracowali, opiera się na prostym założeniu: ma on zapobiegać błędom terapeutycznym i zapominaniu o zażyciu leku.

Takie zapomnienie może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia, na przykład w przypadku nadciśnieniowców.

Jak to działa? Czujnik zintegrowany z kapsułką, kiedy tylko znajdzie się w żołądku, przesyła godzinę zażycia leku do plastra przyklejonego na skórze pacjenta.


Plaster ten z kolei jest bezprzewodowo połączony z telefonem lekarza prowadzącego, który w czasie rzeczywistym jest informowany o postępach swojego pacjenta.

Naukowcy podkreślają, że taki system ułatwi opiekę i zapewni lepsze leczenie niektórym chorym, jak na przykład cierpiącym na Alzheimera.

Inteligentna pigułka została zatwierdzona przez FDA w 2012. Od tamtej pory stała się przedmiotem zainteresowania laboratoriów farmaceutycznych, jak np. Novartis, które wspiera projekt zmierzający do wprowadzenia tej pigułki u chorych na raka i na choroby sercowo-naczyniowe.

Pacjenci brytyjscy, ofiary zawału serca, jako pierwsi przetestują tę metodę. Jeżeli rezultaty okażą się dobre, być może pigułka bardzo prędko pojawi się na rynku.

Komentarze do: Inteligentne pigułki przyszłością medycyny?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz