Szukaj

Inteligencja i choroby psychiczne są spowodowane "wypadkiem" ewolucyjnym mającym miejsce w prehistorii

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy zidentyfikowali moment w historii, kiedy geny rozwinęły u nas zdolność myślenia. To właśnie 500 milionów lat temu rozwinęła się ta zdolność, a także możliwość uczenia się złożonych umiejętności, analizowania sytuacji i elastyczności w podejmowania decyzji. Profesor Seth Grant z University of Edinburgh, który prowadził badania, powiedział: "W końcu znaleźliśmy odpowiedź na jedno z najbardziej nurtujących pytań w świecie nauki – wiemy już w jaki sposób ewoluowała inteligencja ludzka oraz nasze zachowania".To badanie, opisane na łamach Nature Neuroscience, ukazuje również bezpośrednie powiązanie pomiędzy ewolucją zachowań a chorobami mózgu.

Naukowcy są zdania, że te same geny, które wpłynęły na nasze zdolności mentalne, są również odpowiedzialne za szereg zaburzeń w naszym mózgu.

"To przełomowe badanie ma istotny wpływ na to, w jaki sposób rozumiemy powstawanie zaburzeń psychicznych. Oferuje również nowe możliwości rozwoju nowych metod leczenia", powiedział John Williams, przewodniczący Neurobiologii i Zdrowia Psychicznego w Wellcome Trust, który jest jednym z fundatorów badania.

Badanie pokazuje, że ludzka inteligencja rozwinęła się w wyniku zwiększenia liczby genów w mózgu naszych przodków.


Naukowcy sugerują, że morskie zwierzęta bezkręgowe żyjące 500 milionów lat temu, doświadczyły "genetycznego wypadku", dzięki któremu utworzyły się dodatkowe kopie genów. Zatem bezkręgowce mogły rozwijać swe zachowania i inteligencję, co doprowadziło do ewolucji kręgowców i tym samym - człowieka.

Zespół naukowców badał zdolności umysłowe myszy i ludzi w eksperymentach, które polegały na identyfikacji obiektów na ekranie dotykowym.

Badacze powiązali wyniki z rezultatami testu behawioralnego, by rozpracować kod genetyczny różnych gatunków, u których zaobserwowano ewolucję różnych zachowań.

Okazało się, że wyższe funkcje psychiczne u ludzi i myszy są pod kontrolą tych samych genów.

Badanie pokazało także, że mutacje i uszkodzenie genów powodowały zaburzenia wyższych funkcji umysłowych.

Naukowcy wykazali już wcześniej, analizując ponad 100 przypadków zachorowań dzieci i osób dorosłych, że choroby mózgu są spowodowane mutacjami genów.

"Teraz możemy wykorzystać genetykę oraz testy behawioralne, aby pomóc pacjentom w leczeniu chorób mózgu" - powiedział dr Tim Bussey z Uniwersytetu w Cambridge, który był jednym z naukowców prowadzących badania.
red. Justyna Dykas

Komentarze do: Inteligencja i choroby psychiczne są spowodowane "wypadkiem" ewolucyjnym mającym miejsce w prehistorii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz