Szukaj

Syndrom Aspergera - czym się cechuje?

Podziel się
Komentarze0

Sprawca masakry w szkole Newtown, Adam Lanza,  zabił z zimną krwią i bez emocji 27 osób,  w tym swoją matkę i 20 niewinnych dzieci.  Opinia publiczna cały czas zadaje sobie pytanie, co skłoniło 20latka do popełnienia tak strasznej zbrodni.

Syndrom Aspergera - czym się cechuje?

Coraz więcej dowodów i zeznań osób znających mordercę potwierdza, że cierpiał on na zaburzenia autystyczne, określane mianem zespołu Aspergera. Jego brat również potwierdził, że cierpiał on na pewne zaburzenia osobowości, jednak nie określił tego dosłownie mianem tego syndromu.

Opinie znajomych Lanza pokazują, że prawdopodobnie cierpiał on na zespół Aspergena. Wszystkie jego objawy i zachowania pasują do modelowego przykładu osoby z takim zaburzeniami, które charakteryzuje się ogromnymi trudnościami w nawiązywaniu kontaktów społecznych, w zrozumieniu komunikatów wysyłanych przez otoczenie. To potwierdzają jego koledzy ze szkolnej ławki. Lanza nie czuł się dobrze w otoczeniu szkolnych znajomych, rzadko kiedy odzywał się do swojego sąsiada z ławki.

Osoby cierpiące na zespół Aspergera mają trudności z rozpoznaniem emocji i uczuć innych ludzi. Dopóki nie stoją blisko danej osoby, ciężko jest im stwierdzić czy śmieje się ona z radości czy okazuje w ten sposób swoją złość.   Nie rozpoznają oni żartów, ironii czy metafor. Znajomi Lanza dodają również, że nie mogli oni nigdy rozpoznać jakie emocje siedziały w jego głowie. Zawsze był on bardzo spokojny, czasem wręcz niepewny. Są to również objawy charakterystyczne dla autyzmu Aspergera. Jednak, aby z całą pewnością potwierdzić to zaburzenie u Lanza konieczna jest dłuższa obserwacja Lanza.


Jednak już wkrótce termin syndromu Aspergera stanie się przestarzały. Zgodnie z najnowszymi standardami  Klasyfikacji zaburzeń psychicznych - DSM 5, które ukazać mają się w maju 2013 roku, zespół Aspergera określany ma być jako zespół zaburzeń mieszczących się w spektrum autyzmu. Na jednym końcu tych zaburzeń znajdować się będą zaburzenia  określane mianem autyzmu dziecięcego,  a na drugim właśnie cechy syndromu Aspergera.

Jeśli u Lanza potwierdzi się podejrzenie choroby Aspergera, to nie będzie to pierwszy przypadek szaleńca zabijającego niewinne osoby, który następnie okazywał się być chorym. Na przestrzeni lat pojawiało się kilka postaci dokonujących zbiorowych morderstw, które po badaniu lekarskim wykazywały cechy chorych na autyzm i różne jego formy.  Nie należy jednak wnioskować, że zaburzenia te sprzyjają szczególnie czynom niezgodnym z prawem. Zgodnie z badaniami, ludzie dotknięci autyzmem częściej stają się ofiarami a nie sprawcami przestępstw.

Zgodnie z szacunkami, co 3000. dziecko cierpi na syndrom Aspergera, częściej dotyka on chłopców niż dziewczynki, a zdiagnozowany może być on już  w wieku przedszkolnym, jednak najczęściej zaburzenie to wykrywane jest, gdy dziecko skończy 6 lat.

W przeciwieństwie do autyzmu dziecięcego, przy zespole Aspergera zdolności mówienia i inteligencja nie ulegają żadnym zmianom. Zdarzają się również przypadki, w których zaburzenia te ujawniają się dopiero w dorosłym życiu. Jednak sama geneza tej choroby jak dotąd nie jest znana. Wielu lekarzy uzależnia występowanie tego schorzenia od czynników genetycznych. Jednak nie bez znaczenia są również urazy mózgu oraz zmiany biochemiczne. Syndrom Aspergera charakteryzuje się tym, że osoby nim dotknięte zazwyczaj mają nadzwyczaj rozwiniętą kreatywność i pomysłowość.

Opracowała:

Manuela Tomala

Komentarze do: Syndrom Aspergera - czym się cechuje?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz