Szukaj

Czym jest Zespół Aspergera?

Podziel się
Komentarze0

Zespół Aspergera (ZA) jest jednym z zaburzeń rozwojowych, którego podłoże znajduje się w układzie neurologicznym. Powyższy zespół zalicza się do tzw. spektrum zaburzeń autystycznych. Zespół Aspergera charakteryzuje się upośledzeniem komunikacji dwustronnej, czyli takiej gdzie transmisja informacji odbywa się od nadawcy do odbiorcy oraz w drugą stroną, komunikacji słownej i pozasłownej.

Czym jest Zespół Aspergera?

Osoby borykające się z chorobą przejawiają niechęć do zaakceptowania zmian oraz brak chęci do przeobrażenia swojego myślenia. Jednakże mają one najczęściej bardzo rozbudowane zainteresowania.

Przyczyny Zespołu Aspergera

Nie można wskazać jednoznacznej przyczyny występowania ZA (Zespołu Aspergera), jednakże najprawdopodobniejsza wydaje się hipoteza, że u podłoża wszystkich zaburzeń spektrum autyzmu leżą neurologiczne defekty. Tutaj przede wszystkim podkreśla się różnego rodzaju defekty w sferze neurologicznej, jak chociażby uszkodzenia centralnego układu nerwowego, czy też dziecięce porażenie mózgowe.

Niewątpliwie Zespół Aspergera może mieć podłoże genetyczne, a na jego pojawianie prawdopodobnie wpływa grupa kilkudziesięciu genów. Szansa zachorowania dziecka na autyzm wzrasta w momencie kiedy już wcześniej w rodzinie wystąpił przypadek tej choroby.

Przyczyną ZA  może być także wiek rodziców, w tym wypadku szczególnie ojca, który ukończył już czterdziesty rok życia. Według niektórych badaczy nie bez znaczenia są także urazy doznane w czasie ciąży, bądź też porodu.
Część lekarzy uważa, że choroba może być następstwem zatrucia metalami ciężkimi. Niektórzy wysnuwają przypuszczania, iż Zespół Aspergera jest efektem komplikacji, jakie pojawiają się po szczepieniach przeciwko śwince, różyczce, czy też odrze.


Objawy Zespołu Aspergera

Osoby cierpiące na tą odmianę autyzmu mają przede wszystkim problem z dostosowaniem swoich reakcji i zachowań do określonych sytuacji, zachodzących w otaczającej ich rzeczywistości. Nie mają potrzeby komunikowania się z innymi, gdyż wolą swoje doświadczenia oraz emocje skrywać głęboko w sobie. Chorzy najczęściej posługują się nietypowym językiem, niewłaściwie intonują wyrazy oraz ich mowa ma wydźwięk często mentorski. Do tego dochodzi także jąkanie się, zbyt szybkie mówienie, czy też połykanie głosek.


Na Zespół Aspergera cierpią przede wszystkim dzieci. Stawiają one opór wobec jakichkolwiek oddziaływań wychowawczych, często borykają się z licznymi wybuchami gniewu, agresją oraz frustracją. Mają kłopoty z akceptacją w grupie, przez co odsuwają się od rówieśników. Nie radzą sobie przede wszystkim z porażkami, które wywołują u nich bardzo silne negatywne emocje oraz poczucie bezsilności. Są także nadwrażliwe, mają obniżony próg bólu oraz często popadają w rozmaite konflikty.

Osoby chore na ZA pomimo trudności z koncentracją mają fenomenalną pamięć. Najczęściej interesują się tylko i wyłącznie jedną wąską dziedziną nauki, w której przejawiają duże zdolności.

Jednym z objawów jest także trudność w uświadamianiu oraz wyrażaniu własnych emocji. Często choroba wiąże się z ADHD, czyli nadczynnością psychoruchową oraz strachem przed głośnymi i intensywnymi dźwiękami.

Jak leczyć Zespół Aspergera?


Przy leczeniu ZA najważniejsze jest zdiagnozowanie. Pomimo tego, że występuje on częściej niż autyzm, nadal rzadko jest rozpoznawalny nie tylko przez samych rodziców chorych dzieci, lecz także przez lekarzy.

Im wcześniejsze zdiagnozowanie zaburzeń tym większy możliwy sukces w leczeniu powyższego zespołu. Leczenie odbywa się poprzez liczne spotkania ze specjalistami. Ich głównym zadaniem jest wykształcić u chorych brakujące umiejętności społeczne oraz nauczyć interakcji. Jednakże w niektórych przypadkach stosowane są także środki farmakologiczne zapisane przez lekarzy specjalistów.

Osoby cierpiące na Zespół Aspergera tworzą swój własny, indywidualny świat, który często w sposób znaczący odbiega od rzeczywistości. Chorzy nie potrafią żyć w społeczeństwie ze względu na trudności związane z prawidłowym przejściem przez socjalizację wtórną. Tylko i wyłącznie lekarze specjaliści są w stanie im pomóc.

Autor:

Daria Horodyska - Madej

Komentarze do: Czym jest Zespół Aspergera?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz