Szukaj

Im dłużej rodzice palą papierosy, tym bardziej prawdopodobne, że ich dzieci również będą to robić

Podziel się
Komentarze0

Według nowych badań, rodzice powinni przestać palić, kiedy ich pociechy są młode, aby nie pozwolić na rozwój nałogu u nich. - Nasi analitycy pokazują, że im dłużej młodzież narażona jest na obserwowanie nałogu u rodziców, tym bardziej prawdopodobne, że staną się regularnymi palaczami w przyszłości.- powiedział główny autor badania Warren Mays.

- Oczywiste jest to, że rzucenie palenia jest ważne ze względu na zdrowie rodziców, ale może być równie istotne dla zdrowia ich dzieci- powiedział Mays - badacz zdrowia publicznego z Profilaktyki Raka i Programu Kontroli z Lombardi Comprehensive Cancer Center of Georgetown University Medical Center z Washingtonu.

Do wykonania badań, Mays i jego współpracownicy, zebrali 400 nastolatków w różnym etapie dojrzewania. Eksperymentatorzy przeprowadzili wywiad z młodocianymi oddzielnie (większość miała około 14 lat) oraz przepytali jednego z rodziców o ich szczegółową przygodę z papierosami. Dzieci ponownie były przepytane rok później i cztery lata później.

6% z nich było już regularnymi palaczami na początku badania. 30% dzieci twierdziło, we wszystkich trzech wywiadach, że nigdy nie palili.
Reszta młodzieży albo eksperymentowała, już na początku badania z  papierosami (prawie połowa stała się regularnymi palaczami), albo zaczęli przygodę z nikotyną później.

Nastolatkowe, których rodzice byli aktualnymi palaczami, uzależnionymi od nikotyny, byli dziesięciokrotnie bardziej narażeni na to, że sami będą regularnymi palaczami we wczesnym.

Wyniki jednak nie dowodzą, że palący rodzice przyczyniają się do nałogu ich dzieci, stwierdza zespół badawczy. Jest to nierealna debata, czy związek uzależniony rodzic - dziecko ma znaczenie - badacze są jednak pewni, że jest to związane z genami i normami społecznymi, jakie panują w domu i okolicy. Zauważają badacze w raporcie, opublikowanym w Pediatrii.

Spośród 24 dzieci, którzy  byli już regularnymi palaczami w wieku 14 lat, 2/3 z nich miało rodzica, który aktualnie palił

- Istnieją silne dowody tej relacji zarówno dotyczące alkoholu, jak i tytoniu - powiedział Mike Vuolo, Zastępca Dyrektora Center for Research on Young People’s Health w Purdue University w West Lafayette w  Indianie, który nie uczestniczył w nowych badaniach.

- Jest to mocny dowód. Geny wyjaśniają połączenie pomiędzy rodzicami palaczami i dziećmi palaczami - powiedział Jonathan Bricker z Fred Hutchinson Cancer Research Center wSeattle, Washington

- Ale co czyni te badania ważnymi? Przede wszystkim to, że uświadomiamy rodzicom, iż należy rzucić palenie ze względu na dzieci - powiedział Bricker Reters Heath.

Według Denise B. Kandel, Profesora nauk społeczno- medycznych w Columbia University Mailman School w Zdrowiu Publicznym w Nowym Jorku. W odniesieniu do zależności nikotynowej, te nowe badania zaprzeczają poprzednim badaniom tego samego zespołu na ten sam temat.

- Wcześniejsza analiza pokazała, że początek palenia młodzieży był taki sam, gdy rodzice nie byli uzależnieni od nikotyny – powiedział Kendel Reuter Health.

Wyniki są wciąż ważne dla badaczy zdrowia publicznego, którzy mogą identyfikować dzieci z wysokim ryzykiem palenia przez uzależnionych rodziców.
- Najlepsza radą dla rodziców, którzy palą jest rzucić tak szybko, jak to możliwe. Są również środki pomocy takie jak: lekarz rodzinny, „niebieska linia” i programy online - powiedział Mays. 

Komentarze do: Im dłużej rodzice palą papierosy, tym bardziej prawdopodobne, że ich dzieci również będą to robić

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz