Szukaj

HIV-AIDS: skuteczne prewencyjne leki antyretrowirusowe

Podziel się
Komentarze0

Po żelu do higieny intymnej dla kobiet, który wydaje nowym skutecznym środkiem przeciwko wirusowi HIV, tym razem to na łonie populacji homoseksualnej, która jest uważana w dalszym ciągu za grupę wysokiego ryzyka zarażenia HIV, badanie pokazuje, że dwa leki antyretrowirusowe, zażywane prewencyjnie, być może mogą redukować przenoszenie się wirusa nawet o 44%.Prewencyjne zastosowanie leków antyretrowirusowych, zapobiegawczo w przypadku ekspozycji na wirusa HIV, wydaje się dziś tropem, który jest coraz bardziej warty zainteresowania naukowców. Nowe badanie potwierdza zresztą bardzo głęboki sens tej metody, a w szczególności, jeśli chodzi o męską populację homoseksualną.

Zdaniem pana Jean-François Delfraissy, dyrektora Narodowej Agencji Badań nad AIDS oraz nad Wirusowymi Chorobami Wątroby (Agence nationale de recherche sur le Sida et les hépatites virales, ANRS), omawiana tutaj strategia prewencyjna polega na zapobiegawczym leczeniu osób seronegatywnych, zanim podejmą jakieś ryzyko.

Celem jest określenie pewnych populacji, gdzie zachowania ryzykowne stale się zdarzają, takie jak środowiska prostytutek oraz męskich homoseksualistów, na przykład.

Zobacz również:Kilka miesięcy po badaniu Caprisa (Centre for the AIDS Programme of Research in South Africa), które oceniło skuteczność prewencyjną mikrobójczego żelu do higieny intymnej dla kobiet, nowe prace potwierdzają całkowicie zasadność tej strategii.

Nazwane iPrEx, badanie było prowadzone w sześciu krajach na całym świecie (Republika Południowej Afryki, Brazylia, Ekwador, Stany Zjednoczone, Tailandia i Peru). Badanie to objęło 2 499 osób homoseksualnych bądź transeksualnych seronegatywnych.

Narzędzie prewencji do rozważenia na przyszłość

W końcu, transmisja wirusa została zredukowana o 44% w grupie leczonej, w stosunku do uczestników badania, którzy zażywali jedynie placebo, komentują przedstawiciele stowarzyszenia AIDES.

Mimo tego sukcesu, naukowcy pozostają w dalszym ciągu bardzo ostrożni, ponieważ, jak mówią, nawet jeśli te prace dają nadzieję, to jednakże trzeba jeszcze poczekać, zanim zastosuje się tę metodę w tak zwanym „realnym życiu”.

Ze swej strony natomiast, przedstawiciele francuskiej Narodowej Agencja Badań nad AIDS oraz nad Wirusowymi Chorobami Wątroby, dorzucają, iż te rezultaty udowadniają, że zastosowanie leków antyretrowirusowych, podawanych drogą doustną, może być uznawane za dodatkowe narzędzie prewencji. Agencja francuska zresztą jest gotowa do rozpoczęcia badania na ten temat, które powinno rozpocząć się już w 2011 roku.

Komentarze do: HIV-AIDS: skuteczne prewencyjne leki antyretrowirusowe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz