Szukaj

Grypa sezonowa: szczepionka antygrypowa będzie wkrótce dostępna i będzie uodparniać przeciwko trzem szczepom wirusa

Podziel się
Komentarze0

Kanadyjczycy, którzy odmówili podwinięcia rękawów, aby dać się zaszczepić przeciwko grypie H1N1 w czasie pandemii w zeszłym roku, będą mogli się zaszczepić od dziś za kilka dni. Szczepionki, które mają być dostępne już w tym tygodniu w całej Kanadzie, zawierają trzy szczepy wirusów grypowych: grypa A (H1N1), grypa A Perth (H3N2) oraz grypa B Brisbane.W Quebeku, szczepionka będzie dostępna już od 1 listopada. Będzie ona darmowa dla dzieci w wieku od 3 do 23 miesięcy, dla kobiet w ciąży cieszących się dobrym zdrowiem, dla osób w 60 roku życia oraz starszych, a także dla osób, które cierpią na niektóre choroby przewlekłe.

Wszystkie dzieci w wieku powyżej 6 miesięcy oraz wszyscy dorośli są zachęcani do przyjęcia szczepionki, ogłosiła pani doktor Patricia Huston, która jest głównym doradcą medycznym Agencji Zdrowia Publicznego w Kanadzie.

Doktor Patricia Huston potwierdza też, że jej organizacja spodziewa się pojawienia się nowego szczepu grypy H3N2, którego stare szczepionki nie są w stanie zwalczyć. Według Patricii Huston, nie ma żadnego przeciwwskazania, żeby otrzymać drugą szczepionkę albo zastrzyk przypominający. Mogą one zresztą uodpornić przeciwko nowym szczepom, które być może będą się rozwijać w przyszłości, dorzuca pani doktor.


Ostatnie badanie przeprowadzone przez Statistique Canada wskazuje, że tylko 40% obywateli Kanady w wieku 12 lat i więcej, czyli około 11,6 miliona osób, zaszczepiło się w zeszłym roku przeciwko grypie A (H1N1). Ogromna większość z tych, którzy odmówili przyjęcia szczepionki w zeszły roku, potwierdziła, iż nie uznała tego za niezbędne.

Jeśli chodzi o sezon grypowy 2010-2011, Agencja Zdrowia Publicznego w Kanadzie, wydała od 40 do 45 milionów dolarów na zakup 11,2 milionów dawek trójwalentnej szczepionki opracowanej przez laboratoria farmaceutyczne GlaxoSmithKline i Sanofi Pasteur. Planując zakup, Agencja oparła się na prośbach wystosowanych przez poszczególne prowincje i terytoria kanadyjskie.

Komentarze do: Grypa sezonowa: szczepionka antygrypowa będzie wkrótce dostępna i będzie uodparniać przeciwko trzem szczepom wirusa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz