Szukaj

Grypa A (H1N1): wielu Kanadyjczyków powinno się zaszczepić, zdaniem naukowców

Podziel się
Komentarze0

Mimo faktu, iż trzecia fala pandemii grypy A (H1N1) jest mało prawdopodobna w tym roku, wielu Kanadyjczyków wieku 50 lat i więcej pozostają narażeni na wirusa i powinni się zaszczepić, podtrzymują naukowcy w niedawno opublikowanym artykule.Badanie przeprowadzone na mieszkańcach Kolumbii Brytyjskiej, które zostało opublikowane w przeglądzie wydawanym przez Kanadyjskie Towarzystwo Medyczne, wykazuje, że osoby od 50 do 79 lat mają najmniejszy poziom przeciwciał przeciwko temu wirusowi.

Według pani doktor Danuty Skowronski, z Centrum walki z chorobami w Kolumbii Brytyjskiej, jedynie 30% spośród przebadanych osób miało przeciwciała przeciwko grypie A (H1N1). Dane te zostały zebrane przed i po pandemii wśród 1 127 mieszkańców doliny Bas-Fraser, w wieku od 9 miesięcy do 101 lat.

W testach wykonanych w następstwie kampanii szczepień jesienią 2009 roku, naukowcy odnaleźli antyciała przeciwko wirusowi grypy A (H1N1) u 70% osób w wieku poniżej 20 lat, u 44% osób dorosłych w wieku 20-49 lat oraz 30% u ludzi w wieku 50-79 lat.


Mieszkańcy między 50 a 79 rokiem mieli najmniejszy poziom przeciwciał przeciwko temu wirusowi, podczas gdy w przypadku ludzi w wieku powyżej 80 lat działo się zupełnie na odwrót. Te duże różnice u osób najstarszych mogą wynikać ze zjawiska naturalnego dla ciała, które przypomina sobie, iż kiedyś było narażone na podobne infekcje w przebiegu całego życia, co prowokuje powtórne tworzenie antyciał, wyjaśnia doktor Danuta Skowronski.

Lekarze ze szpitala w Toronto Mount Sinai oceniają także, w artykule w tym samym przeglądzie, sposób, w jaki rząd federalny kontrolował pandemię w 2009-2010 roku. Jeśli nawet popełniono jakieś błędy, jest to cenna lekcja, którą należy odrobić, na wypadek przyszłych pandemii.

Lekarze między innymi naciskali na znaczenie jasnego wyjaśnienia przez władze całości ryzyka związanego z pandemią, w przypadku, gdyby miały się zdarzyć kolejne.

Komentarze do: Grypa A (H1N1): wielu Kanadyjczyków powinno się zaszczepić, zdaniem naukowców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz