Szukaj

Grupa krwi A może predysponować do niektórych infekcji rotawirusowych

Podziel się
Komentarze0

Twoja grupa krwi może decydować o tym, czy zarazisz się niektórymi szczepami rotawirusowymi. Albowiem, niektóre szczepy tej rodziny wirusów znajdują swoją drogę do komórek przewodu żołądkowo-jelitowego poprzez rozpoznawanie antygenów powiązanych z grupą krwi A. Nowe badanie może pomóc zrozumieć w jaki sposób te mikroby infekują układ pokarmowy u ludzi.Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Baylor College of Medicine i opublikowane w przeglądzie naukowym Nature.

Rotawirus jest jednym z głównych patogenów jelitowych, który może prowadzić do ciężkiego odwodnienia i biegunki na całym świecie. Ocenia się, że każdego roku umiera około 500 000 ludzi z powodu tych infekcji.

Profesor biochemii i biologii molekularnej na Baylor College of Medicine, doktor B. V. Venkataram Prasad, mówi: struktura kluczowej części szczepu wirusowego znanego jako P[14] podpowiada w jaki sposób wirus infekuje komórki u ludzi.

W szczepach rotawirusów, które atakują zwierzęta, wirus przyczepia się do komórek poprzez glikan (który jest jednym z wielu cukrów) z końcową molekułą kwasu sjalowego. Natomiast, nie stwierdzono tego samego u szczepów rotawirusowych, które atakują ludzi.

A naukowcy wierzyli, że ludzkie rotawirusy wiążą się z glikanem poprzez wewnętrzną molekułę kwasu sjalowego, ale nie wiedzieli, w jaki sposób do tego dochodzi.

Zastanawialiśmy się w jaki sposób ten genotyp rotawirusa rozpoznaje gliken komórkowy, mówi doktor B. V. Venkataram Prasad. Przeprowadziliśmy więc analizy, aby sprawdzić, które glikany wchodzą w interakcje z częścią wirusa nazywaną VP8.


Jedynym typem glikanu, który reagował z VP8, był antygen stwierdzany w grupie krwi A.

To zaskakujące,
mówi doktor B. V. Venkataram Prasad. Myśleliśmy, że będzie to glikan z kwasem sjalowym. A antygen grupy A nie zawiera kwasu sjalowego.


Antygeny grupowe znane są z tego, że sprzyjają wiązaniu komórek norowirusa oraz bakterii Helicobacter pylorii z komórkami jelitowymi, ale tego nigdy nie wykazano u rotawirusów.

W laboratoryjnym badaniu, przeprowadzonym we współpracy z doktor Mary Estes, profesor wirologii i mikrobiologii na Baylor College of Medicine, doktor B. V. Venkataram Prasad odkrył, że eksperymentalnie zmodyfikowane komórki (tak, aby wyrażały antygen grupy krwi A) były bardzo podatne na infekcje szczepem rotawirusa P[14].

Komórki, które nie miały tego antygenu, nie zarażały się tak łatwo. Przeciwciało blokowało bowiem infekcję wirusa w ludzkich komórkach jelitowych hodowanych w laboratorium.

Nikt się tego nie spodziewał, mówi doktor B. V. Venkataram Prasad. Czy to nowa dziedzina badań? Czy inne wirusy również posługują się taką strategią, aby przeniknąć do komórki?

Wcześniejsze badania zidentyfikowały drugi szczep rotawirusa P[9], który posługuje się antygenem grupy krwi jako receptorem. Doktor Mary Estes mówi: badania te są ważne, ponieważ ukazują nowy mechanizm transmisji wirusa, który przeskakuje na człowieka ze zwierząt takich jak konie, świnie, owce i zebry.

Badacze stwierdzili, że ludzie zarażeni rotwirusem P[14] mieli grupę krwi A, ale potrzebne są jeszcze dodatkowe badania, które potwierdzą tego rodzaju powiązanie.

Dodatkowo, badanie to podkreśla kwestię pojawienia się różnych grup krwi u ludzi. Być może, przypuszcza doktor B. V. Venkataram Prasad, to ewolucyjna zmiana, do której doszło, kiedy patogen po raz pierwszy zaatakował ludzkie komórki.

Komentarze do: Grupa krwi A może predysponować do niektórych infekcji rotawirusowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz