Szukaj

Objawy anemii

Podziel się
Komentarze0

Wielu chorych na niedokrwistość nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi anemię. Objawy tego schorzenia są różne i często niejednoznaczne. Diagnoza stawiana jest w przypadku niższej zawartości czerwonego barwnika we krwi niż ustalone normy. Można wyróżnić ponad sto rodzajów anemii.

Objawy anemii

Czym jest anemia?


Anemia jest stanem niedoboru czerwonych krwinek i hemoglobiny w organizmie. Istnieje dużo rodzajów niedokrwistości. Różnią się one ze względu na przyczynę, jaka wpływa na rozwój schorzenia, jak i ze względu na towarzyszące im objawy.

Typy anemii


Rodzajów niedokrwistości jest wiele, jednak można wyróżnić kilka najczęściej spotykanych.

 • Niedokrwistość aplastyczna
Powstaje wskutek niedoczynności bądź zaniku szpiku kostnego, a także stosowania niektórych leków lub pod wpływem uszkodzeń czynnikami fizycznymi (np. promieniowaniem rentgenowskim) oraz chemicznymi (np. benzenem). Zdarza się, że powstaje samoistnie z przyczyn dotychczas nieustalonych. Może zostać również wywołana immunologicznymi mechanizmami autoagresywnymi (autoalergia).

We krwi, obok znacznego obniżenia ilości krwinek czerwonych, można zaobserwować leukopenię oraz trombocytopenię.

 • Niedokrwistość hemolityczna
Ten rodzaj anemii wywołany jest nadmierną hemolizą czerwonych krwinek, problemami związanymi z samymi krwinkami czerwonymi (np. wadami ich struktury), bądź na skutek pojawienia się w osoczu krwi ciał hemolizujących (np. hemolizyny). Masowy rozpad uwalnianej z hemolizowanych krwinek hemoglobiny doprowadza do wzrostu poziomu bilirubiny oraz do żółtaczki, zwanej wówczas hemolityczną.

Ten rodzaj niedokrwistości charakteryzuje się z reguły powiększoną śledzioną. Co istotne, wyróżnia się dwie odmiany anemii hemolityczej - nabytą oraz wrodzoną.


 • Niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza
Jest to najczęściej spotykany typ niedokrwistości, spowodowany brakiem żelaza w organizmie. Żelazo konieczne jest do syntezy nowych cząsteczek hemoglobiny w miejscach, gdzie w sposób fizjologiczny dochodzi do ich utraty na skutek krwawień.

 • Niedokrwistość złośliwa
Inaczej nazywana chorobą Addisona – Biermera. Powstaje na skutek niedoboru witaminy B12 w ustroju, która jest niezbędna do syntezy czerwonych ciałek krwi (krwinek jest zbyt mało i są zbyt duże).

Występuje najczęściej u osób po 40-50 roku życia.

 • Niedokrwistość ciężarnych
Określana również niedokrwistością rzekomą lub fizjologiczną. Jest wynikiem zwiększenia się objętości krwi w okresie ciąży. Ilość poszczególnych składników krwi może wzrastać w tym czasie nierównomiernie. Znacznie szybciej powiększa się objętość osocza krwi niż hemoglobiny i krwinek czerwonych, co prowadzi do nadmiernego rozwodnienia krwi.


Objawy niedokrwistości

Do możliwych objawów anemii zalicza się:

 • bladość skóry,
 • osłabienie organizmu,
 • łamliwość włosów i paznokci,
 • bóle głowy,
 • utratę apetytu,
 • depresję.

Czasami mogą pojawić się również zawroty głowy, problemy z koncentracją, drażliwość i senność. Anemii często towarzyszą także stany zapalne, zajady w kącikach ust, podłużnie prążkowane paznokcie, nadwrażliwość na zimno oraz duszności.

Jak leczyć?

Skuteczne leczenie wymaga określenia przyczyn choroby. Po ich ustaleniu rozpoczyna się indywidualne leczenie pacjenta. W sytuacji, gdy niedokrwistość spowodowana jest innym schorzeniem, należy skupić się na wyleczeniu choroby podstawowej. Jeżeli anemię spowodowało samoistne krwawienie wewnętrzne bądź zewnętrzne, konieczne jest wyleczenie źródła krwawienia.

Profilaktyczne przedsięwzięcia obejmują także modyfikację diety oraz suplementację składników odżywczych i witamin, bowiem najczęstszą przyczyną niedokrwistości jest niedobór żelaza w organizmie. W takim przypadku stosuje się preparaty zawierające żelazo oraz odpowiednio zbilansowaną dietę o takie produkty jak:

 • wątroba zwierzęca,
 • rośliny strączkowe,
 • pietruszka,
 • mięso,
 • orzechy.

Niedokrwistości w dużej mierze można zapobiegać. Należy wówczas uważać na spożywanie nadmiernych ilości alkoholu, który upośledza wchłanianie kwasu foliowego, niezbędnego w procesie powstawania czerwonych krwinek. W tym celu zalecane jest stosowanie zbilansowanej diety bogatej w witaminy i minerały, a szczególnie w żelazo.
Na anemię może zachorować każdy.

Ważne jest,  by reagować od razu, a nie czekać na pojawienie się kolejnych symptomów. Gdy zauważysz u siebie pierwsze objawy anemii natychmiast udaj się do lekarza. Specjalista zleci bowiem odpowiedni zestaw badań, których wyniki pozwolą postawić trafną diagnozę i zdecydować o podjęciu leczenia.
Komentarze do: Objawy anemii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz