Szukaj

Głos małżonka łatwiej rozpoznać w tłumie… i zignorować!

Podziel się
Komentarze0

Jeżeli twój parter ignoruje twój głos w zatłoczonym pokoju, być może robi to celowo! Według najnowszego badania Queen’s University w Kanadzie, ludzie są w stanie wyłowić głos swojego małżonka spośród innych głosów, a następnie skupić się właśnie na tych innych...Ingrid Johnsrude przeanalizowała zachowania par w wieku od 44 do 79 lat. Nagrała ich głosy na taśmie, a następnie każdy ze współmałżonków odsłuchiwał tego nagrania w słuchawkach, z tym, że nagraniu towarzyszył zawsze inny obcy głos.

Niektórych uczestników poproszono o powtórzenie tego, co powiedział małżonek, a innych – co powiedział obcy głos.

Rezultaty badania wykazały, że uczestnicy, niezależnie od wieku, postrzegali o wiele wyraźniej głos swojego małżonka niż głos obcego. Natomiast kiedy zapytano o postrzeganie głosu obcego, zauważono zmiany związane z wiekiem.


Osoby w wieku średnim bez problemu rozróżniały obcy głos, a zwłaszcza wtedy, kiedy był on „zamaskowany” przez głos partnera. Innymi słowy, o wiele lepiej rozumiały obcy głos, kiedy był on odtwarzany jednocześnie z głosem partnera, w porównaniu do tego, kiedy był odtwarzany z innym obcym głosem.

Johnsrude mówi: - Ludzie w średnim wieku mogą rozpoznawać znany głos w tłumie innych i ignorować go, aby lepiej słyszeć nieznany głos. Ale w miarę tego, jak się starzeją, są mniej zdolni do rozumienia tego, co mówi obcy głos.

A więc ludzie w średnim wieku są w stanie ignorować swoich współmałżonków, ale u starszych ludzi zdolność ta ulega osłabieniu.

Słuch generalnie pogarsza nam się wraz z wiekiem, ale kiedy mówi do nas obca osoba, słyszymy ją o wiele lepiej niż współmałżonka. Oznacza to, że nasza zdolność ROZPOZNAWANIA znajomego głosu nigdy nie zanika, mimo starzenia.

Johnsrude konkluduje: - Nasze badanie identyfikuje faktor kognitywny – znajomość głosu – który pozwala starszym osobom na lepsze słyszenie w takich sytuacjach.

Komentarze do: Głos małżonka łatwiej rozpoznać w tłumie… i zignorować!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz