Szukaj

Genetyczne podłoże anoreksji

Podziel się
Komentarze0

Badanie The Scripps Research Institute udowodniło, iż anorexia nervosa jest powiązana z wariantem genu kodującego enzym, który reguluje metabolizm cholesterolu. Odkrycia te sugerują, że anoreksja może być częściowo spowodowana zaburzeniem w normalnym przetwarzaniu cholesterolu, co może wpływać na nastrój i zachowania związane z odżywianiem.Prof. Nicholas J. Schork, jeden z autorów badania, mówi: - Odkrycia te wskazują na coś, czego nigdy wcześniej nie braliśmy pod uwagę.

Badanie ukazało się w Molecular Psychiatry.

Anoreksja dotyka ok. 1% kobiet, a jej poziom śmiertelności oblicza się na ponad 10%. Anorektycy restrykcyjnie ograniczają jedzenie, gdyż ciągle widzą siebie jako ekstremalnie tłusych.

Ludzie z anoreksją zazwyczaj też są perfekcjonistami, cierpią na zaburzenia lękowe, depresję i obsesje.

W jaki sposób dochodzi do rozwoju anoreksji, w dalszym ciągu nie wiemy. Uważa się, że częściowo na chorobę wpływają czynniki kulturowe, stres, okres dojrzewania, sieci społeczne.


Badania nad bliźniakami wykazały, że może istnieć też faktor genetyczny. Największa tajemnica zaś otaczała tożsamość tych genetycznych czynników.

Badania nad genomami osób z anoreksją do tej pory nie dały imponujących wyników.

Najnowsze badania TSRI polegało na przeanalizowaniu genomów ponad 1 200 anorektyków i porównaniu ich z genomami blisko 2 000 zdrowych osób.

Następnie naukowcy skatalogowali warianty genów, które już wcześniej powiązano z zaburzeniami odżywiania. Spośród 150 innych genów, zaledwie garstka okazała się znacząco powiązana z anoreksją.

Najsilniejsze powiązanie dotyczyło genu EPHX2, który koduje enzym znany z regulacji cholesterolu (epoxide hydrolase 2).

Naukowcy udowodnili, że niektóre warianty tego genu częściej występują u ludzi z anoreksją. Na tę chwilę jednak nie wiadomo, w jaki sposób warianty tego genu powodują anormalny metabolizm cholesterolu i powodują rozwój anoreksji.

Prof. Schork przyznaje: - Ludzie z anoreksją mają często anormalne poziomy cholesterolu we krwi, mimo ciężkiego niedożywienia. Potrzebne są dodatkowe badania, które rozjaśnią tę kwestię.

Komentarze do: Genetyczne podłoże anoreksji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz