Szukaj

Geje i biseksualiści będą mogli brać lekarstwo chroniące przed HIV?

Podziel się
Komentarze0

Dzienna dawka pewnego leku antyretrowirusowego, który od dawna jest używany w leczeniu zarażeń wirusem HIV, być może jest w stanie znacząco zmniejszyć ryzyko infekcji tym wirusem u mężczyzn biseksualnych albo homoseksualnych.Dziennik New England Journal of Medecine opublikował w tym tygodniu wyniki badań zrealizowanych w sześciu krajach, w których wzięło udział około 2 500 homo- i biseksualnych mężczyzn, z grupy wysokiego ryzyka infekcji HIV.

Rezultaty tych badań sugerują, że uczestnicy, którzy zażywali pastylkę leku Truvada każdego dnia, byli o 44% mniej narażeni na infekcję wirusem HIV, niż ci, którym podawano placebo. Poza tym, u mężczyzn, którzy bardziej starannie przestrzegali codziennej terapii, nazywanej „pre-narażenie na zakażenie”, zaobserwowano lepsze rezultaty.

Zobacz również:Ryzyko zarażenia było więc aż do 73% mniejsze w stosunku do tych uczestników, którzy zażywali placebo, podtrzymuje główny naukowiec w tych badaniach, doktor Robert Grant.

Badanie to jest pierwszym, które sugeruje, że metody prewencji być może są w stanie zredukować ryzyko zarażenia wirusem HIV, a przynajmniej, jeśli chodzi o mężczyzn homoseksualnych, podkreśla doktor Grant.

Doktor Robert Grant precyzuje także, że „pre-narażenie na zakażenie” oferuje dodatkową ochronę przeciwko HIV, kiedy jest skombinowane z innymi środkami prewencji, takimi jak testy wykrywające wirusa HIV oraz używanie prezerwatyw, między innymi. I, jak to jest w przypadku każdej metody prewencji, najlepsza ochrona polega na jej starannym i stałym stosowaniu, podkreśla naukowiec.

Komentarze do: Geje i biseksualiści będą mogli brać lekarstwo chroniące przed HIV?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz