Szukaj

Gatunki zwierząt coraz mniejsze: kolejna konsekwencja ocieplenia klimatycznego?

Podziel się
Komentarze0

Ocieplenie klimatu może mieć wpływ na rozmiar gatunków żyjących, które pod wpływem ocieplenia klimatycznego mają się kurczyć. Konkluzja ta jest wynikiem prac badawczych przeprowadzonych przez zespół naukowców z narodowego uniwersytetu w Singapurze.


Badacze ci potwierdzają, że zjawisko to zostało już stwierdzone u niektórych zwierząt. Istoty żyjące któregoś dnia, w ciągu kolejnych dziesięcioleci, mogą nagle stwierdzić, iż nagle zmalały. Jest to zjawisko, które ma być jedną z wielu konsekwencji ocieplenia klimatycznego, jak stwierdzają badacze.

W pracy naukowej, opublikowanej przez przegląd Nature Climate Change, pani Jennifer Sheridan i pan David Bickford, którzy są głównymi autorami, stwierdzają, iż udało im się już potwierdzić kurczenie się niektórych gatunków, takich jak gryzonie, jelenie, albo jeszcze niedźwiedzie, które wchodzą do tej grupy zwierząt najbardziej dotkniętych przez zmiany klimatyczne.


Poza tym, zjawisko to już miało miejsce 55 milionów lat temu, w czasie bardzo szybkiego ocieplenia planety, jak podkreślają badacze.

Liczne owady, a przede wszystkim  pszczoły, mrówki i pająki, wtedy doświadczyły zmniejszenia swoich rozmiarów aż do 75%. Badania pokazują, że z każdym dodatkowym stopniem, rozmiar ciała niekręgowca morskiego zmniejsza się od 0,5 % do 4 %, ryb od 6% do 22%, chrząszczy od 1 % do 3 %, a płazów ogoniastych o 14%.

Płazy ogoniaste, czyli takie jak salamandry, wyjaśniają jeszcze badacze.

Prace wykazały również podobny wpływ u ssaków oraz niektórych płazów.

Zjawisko, które dotyka również roślin

Ale zwierzęta nie są jedynymi ofiarami tego wpływu ocieplenia klimatycznego. Ponieważ, rośliny również kurczą się pod wpływem wzrostu temperatur, alarmują naukowcy.

Badacze stworzyli bowiem w laboratorium sztuczny gwałtowny wzrost temperatury, na kontakt z którym wystawili wiele gatunków alg i roślin. I co się okazało? Otóż, masa tych roślin się zmniejszyła, jak stwierdzono w drodze obserwacji.

Natomiast w Amazonii, wzrost poziomu dwutlenku węgla w atmosferze wpływa na szybszy wzrost lian. Jest to niepokojące zjawisko, ponieważ liany w ten sposób duszą drzewa, po których się wspinają.

Komentarze do: Gatunki zwierząt coraz mniejsze: kolejna konsekwencja ocieplenia klimatycznego?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz