Szukaj

Francja: produkty poppers znów w sprzedaży

Podziel się
Komentarze0

Francuska Rada Stanu anulowała zakaz sprzedaży poppersów, czyli euforyzujących substancji, używanych głównie przez gejów i przez młodzież. Produkty poppers mają zazwyczaj postać lotnego związku do inhalacji. Ich sprzedaż we Francji została zakazana w 2011 z powodu ryzyka uzależnienia i nadużycia.Jednak Rada Stanu stwierdziła ostatnio, że nie ma żadnego naukowego dowodu, który by pozwolił na stwierdzenie, że azotyny alkilowe, zawarte w poppersach, są faktycznie niebezpieczne.

Instytucja dorzuca także, że produkty te, przypisywane męskiej społeczności homoseksualnej, są mało toksyczne w inhalowanych zazwyczaj dawkach.

Inhalacja poppers daje efekt prawie natychmiastowy, trwający kilka minut. Produkty te są stosowane głównie w celu zoptymalizowania wydolności seksualnej i zwiększenia długości trwania orgazmu. Sprzedawane są we fiolkach.


Dekret z 1990 zakazał sprzedaży poppers zawierających azotyn pentylu i butylu. Przepis z 2011 do tej listy dołączył inne postaci azotynów alkilowych – amylu i propylu.

Mimo tych restrykcji, poppersy bardzo łatwo kupić we Francji – w sex-shopach i na stronach internetowych. Ostatnia ankieta pokazała, że jedna siedemnastoletnia osoba na 10 już konsumowała te środki.

Remi Calmon, przewodniczący SNEG (Syndicat des entreprises gaies), cieszy się z decyzji Rady Stanu: - Zakaz ich sprzedaży sprawił, że wiele osób zwróciło się w kierunku o wiele bardziej niebezpiecznych substancji. Dlatego cieszymy się, że zakaz został cofnięty. Wypadki przypisywane poppersom są ekstremalnie rzadkie – może dziesięć na 12 lat. Zakaz sprzedaży wszystkich poppersów był przesadny.

Badanie opublikowane w 2010 w New England Journal of Medicine donosiło o 4 przypadkach utraty wzroku (od kilku dni do kilku miesięcy) po inhalacji poppersów. Zaraz po tym zaczęto sygnalizować inne podobne incydenty.


Komentarze do: Francja: produkty poppers znów w sprzedaży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz