Szukaj

Francja: neutralne opakowania papierosów będą odstraszać palaczy?

Podziel się
Komentarze0

W ramach walki z nikotynizmem, francuskie Ministerstwo Zdrowia zastanawia się nad wprowadzeniem "neutralnych" opakowań papierosów. Celem tego podejścia jest zniechęcenie młodych ludzi do kupowania tytoniu – mało atrakcyjne opakowanie zmniejsza ochotę na papierosa. Metoda ta wydaje się skuteczna, biorąc pod uwagę przykład Australii.Pierwsze obserwacje z tego kraju zaprezentowano w magazynie BMJ Open.

Badacze australijscy przeprowadzili ankietę dotyczącą wprowadzenia neutralnych opakowań papierosów, tzn. bezbarwnych i bez logo.

Kraj ten stosuje tę metodę od końca 2012 roku: paczki papierosów w Australii są prezentowane w ciemnym opakowaniu, na którym widnieje ostrzeżenie dotyczące zdrowia i na którym nie figuruje żadne logo.

Ankietę przeprowadzona telefonicznie z 536 palaczami, w listopadzie 2012, czyli w okresie przejściowym, kiedy dwa typy opakowań były dostępne w handlu.


30,6% palaczy, którzy kupowali neutralne opakowania, stwierdziło w ciągu miesiąca, że papierosy smakowały gorzej. Wielu z nich oceniło, że palenie nie przynosi im już takiej samej satysfakcji.

Badanie wykazało też, że palący kupujący neutralne pakowania, częściej zastanawiali się nad rzuceniem palenia, w porównaniu do palących kupujących klasyczne opakowania.

Naukowcy sami przyznają, że rezultaty tej ankiety pozostają względne: część powiązania między typem paczki a chęcią rzucenia palenia może wynikać z faktu, że ci, którzy są bardziej zainteresowani rzuceniem nałogu, są mniej podatni na unikanie neutralnych opakowań.

Jakby nie było, powiązanie między "neutralnością" paczki i rzuceniem palenia pozostaje pozytywne. Neutralne opakowania sprawiają, że papieros jest mniej atrakcyjny, a w palącym rośnie ochota, żeby to rzucić.

Komentarze do: Francja: neutralne opakowania papierosów będą odstraszać palaczy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz