Szukaj

FDA zatwierdza Vytorin dla pacjentów chorujących na nerki

Podziel się
Komentarze0

Agencja amerykańska Food and Drug Administration mówi, że antycholesterolowy lek firmy Merck, czyli Vytorin, pomaga zredukować ryzyko ataku serca, udaru mózgu oraz innych powiązanych problemów u pacjentów z chorobami nerek. Jest to potencjalnie nowe zastosowanie dla tego leku.Raport agencji, przedstawiony on line, stwierdza również, iż nie ma żadnych niepokojów dotyczących bezpieczeństwa tego specyfiku, który został skontrolowany pod kątem potencjalnego ryzyka raka w 2008 roku.

Firma Merck poprosiła agencję FDA o zatwierdzenie tego leku dla nowego użycia, w redukowaniu problemów związanych z sercem u pacjentów chorych na przewlekłe choroby nerek. Medykament ten już udowodnił swoją skuteczność w redukowaniu złego cholesterolu.

Agencja Food and Drug Administration mówi, że Vytorin obniża o 16% ryzyko pojawienia się problemów kardiologicznych u pacjentów chorych na nerki, w porównaniu do placebo. Aczkolwiek, rezultaty zmieniały się w zależności od tego, czy pacjenci byli poddawani dializom czy też nie.


Dializy to standardowe leczenie u pacjentów z chorobą nerek w późnym stadium, kiedy nerki nie są w stanie już oczyszczać krwi. U pacjentów dializowanych, ryzyko to spadło jedynie o 6%, w porównaniu do 22% dla zdrowszych pacjentów, którzy nie byli dializowani.

W zeszłym tygodniu, agencja FDA poprosiła nie rządowych doradców o komentarz i o głosowanie nad bezpieczeństwem i skutecznością leku Vytorin u pacjentów chorych na nerki.

Vytorin łączy w sobie dwa lekarstwa antycholesterolowe – Zocor i Zetia. W lipcu 2008 roku, wstępne rezultaty z czteroletniego badania pokazywały, iż istnieje potencjalnie większe ryzyko raka u pacjentów otrzymujących Vytorin. Ale późniejesze badania, przeprowadzone przez Food and Drug Administration, nie znalazły dowodu na istnienie związku między lekiem Vytorin a rakiem.

Wierzymy, że dane te powinny pozwolić uśmierzyć pozostałe niepokoje dotyczące bezpieczeństwa Vytorinu i Zetii, powiedział Seamus Fernandez, analityk w Leerink Swann.

Komentarze do: FDA zatwierdza Vytorin dla pacjentów chorujących na nerki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz