Szukaj

FDA zatwierdza lek przeciwko POChP

Podziel się
Komentarze0

Agencja Food and Drug Administration właśnie zatwierdziła nowy lek przeciwko POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). Z chorobą tą często wiąże się palenie papierosów, a jej objawami może być przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc.Nowy medykament jest lekiem wziewnym, nosi nazwę Breo i produkowany jest przez GlaxoSmithKline i Theravance. W jego skład wchodzi pirośluzan flutikazonu (kortykosteroid) oraz nowy czynnik LABA (ang. long-acting beta-agonist), nazwany vilanterolem.

Lek będzie nosił nazwę Relevar, jeżeli zostanie zatwierdzony także poza USA.

Nie jest to pierwszy lek przeciwko POChP firmy GSK, albowiem laboratorium sprzdaje już farmaceutyk o nazwie Advair (salmetrol i pirośluzan flutikazonu), wskazany w leczeniu POChP, jak i astmy.


Na rynku jest też dostępny Symbicort firmy AstraZeneca (wziewna kombinacja formoterolu i budezonidu), który trzeba stosować 2 razy dziennie.

GSK i Theravance mają nadzieję, że ich Breo, który trzeba będzie stosować tylko raz na dzień, będzie wygodniejszy i atrakcyjniejszy dla pacjentów.

Aktualnie, obydwie firmy pracują wspólnie nad kolejnym wziewnym lekiem na POChP, który będzie łączył w sobie vilanterol i umeclidinium (z grupy LAMA, czyli long-acting muscarinic receptor antagonist).

Komentarze do: FDA zatwierdza lek przeciwko POChP

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz