Szukaj

FDA zatwierdza lek na wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Podziel się
Komentarze0

Amerykańska agencja Food and Drug Administration zatwierdziła lek Simponi, znany także jako golimumab, który będzie wskazany w leczeniu pacjentów z umiarkowanym i ostrym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Lek produkuje firma Johnson & Johnson.Farmaceutyk ten już wcześniej został zatwierdzony w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów.

Tak jak wspomniana choroba stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy atakuje narządy własnego ciała.

W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita, zapalenie może prowadzić do powstawania otwartych wrzodów w wyściółce jelit. Skutkuje to bólami brzucha, krwawieniem z układu pokarmowego i biegunką.


Najpowszechniejszym skutkiem ubocznym leku Simponi u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita w próbie klinicznej okazały się infekcje górnych dróg oddechowych oraz zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia farmaceutyku.

Terapia lekiem Simponi podnosi także ryzyko pojawienia się ciężkich infekcji, reaktywacji infekcji WZW B, zawału serca oraz niektórych zaburzeń układu nerwowego.

Komentarze do: FDA zatwierdza lek na wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz