Szukaj

Epigenetyczne dziedziczenie - wpływ życia przodków na twoje zdrowie

Podziel się
Komentarze0

Zanieczyszczenie środowiska ma na nas wpływ większy niż dotychczas sądzono, gdyż sięga daleko przed moment naszego poczęcia. Wystawianie organizmu na działanie substancji chemicznych może przyczyniać się do występowania chorób jajników. Co więcej, badacze z uniwersytetu stanu Waszyngton odkryli, że choroby te mogą być przekazywane przyszłym generacjom. Epigenetyczne dziedziczenie międzypokoleniowe odsyła do regulacji przekazywanych genów, które mogą, choć nie muszą, ujawnić się w naszych tkankach i komórkach.Michael Skinner wraz z zespołem badawczym z WSU podjęli pracę nad wpływem substancji chemicznych na organizmy żywe. Wśród elementów wziętych pod lupę znalazły się pestycydy, środki grzybobójcze, dioksyny i mieszanki węglowodorowe. Analizy dokonano na szczurach, także z racji ich licznego potomstwa.

Rezultaty wykazały, że trzy kolejne pokolenia gryzoni zostały zainfekowane, w efekcie produkując mniej pęcherzyków jajnikowych. Zaobserwowano także wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia policystycznych jajników. (Polycystic ovary syndrome- choroba wielotorbielowatych jajników, która jest zaburzeniem endokrynnym i najczęstszą przyczyną niepłodności).

Według Skinnera działanie substancji, na które zostali wystawieni nasi przodkowie, może być znaczącym czynnikiem w rozwoju choroby jajników w naszym pokoleniu: „Zanieczyszczenia, które oddziaływały na twoją prababcię kiedy była w ciąży, mogą sprzyjać rozwojowi dolegliwości u Ciebie, a Ty z kolei możesz przekazać te skłonności dalej swoim dzieciom” tłumaczy naukowiec.

Zaobserwowano ostatnio 10% wzrost występowania chorób jajników u kobiet, co jest prawdopodobnie związane ze środowiskowym dziedziczeniem epigenetycznym.

Wyniki analiz przeprowadzonych przez zespół z uniwersytetu waszyngtońskiego zostały opublikowane w aktualnym numerze pisma PLoS ONE ukazującym się online. Już wcześniejsze badania tych naukowców, o których rezultatach również można się dowiedzieć z tego pisma dowiodły, że paliwo, dioksyny, plastik i pestycydy DEET oraz permetryna także oddziałują na choroby następnych generacji. Aktualnie badacze rozszerzyli listę substancji, których negatywny wpływ jako swego rodzaju scheda po przodkach powoduje m. in. choroby jajników.

„Nowe badania dostarczyły niezbitych dowodów na hipotezy świadczące o przekazywaniu podatności na schorzenia z pokolenia na pokolenie. Zaaprobowanie funkcjonowania środowiskowego dziedziczenia generacyjnego jako czynnika wyzwalającego syndrom wielotorbielowatych jajników będzie motywowało do wcześniejszych diagnoz. Świadomość ryzyka skłoni nas do sprawdzenia, czy nasi przodkowie byli wystawiani na działanie szkodliwych substancji chemicznych. Otworzy również możliwości używania molekularnych wyznaczników epigenetycznych do wykrywania dolegliwości jajników zanim zostaną wynalezione nowe terapie zapobiegawcze.

Poszukiwania Skinnera pod wieloma względami stanowią odejście od tradycyjnych badań. Zazwyczaj same geny stanowią punkt analiz dotyczących dziedziczenia, natomiast naukowcy z Waszyngtonu zwrócili uwagę na znaczenie środowiska epigenetycznego na sposób regulacji tych genów. Kwestia ta dotyczy więc zarówno strefy toksykologii, zdrowia publicznego jak i ogólnie genetyki.

Komentarze do: Epigenetyczne dziedziczenie - wpływ życia przodków na twoje zdrowie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz