Szukaj

Elektrownia Fukushima: ryzyko wstrząsów wokół elektrowni

Podziel się
Komentarze0

Od czasów trzęsienia ziemi i niszczycielskiego tsunami, ryzyko wstrząsów wzrosło w pobliżu elektrowni atomowej Fukushima. Tak stwierdza europejskie towarzystwo nauk geologicznych EGU, które zaleca wzmocnić bezpieczeństwo wokół uszkodzonej elektrowni.W czasie kiedy elektrownia Fukushima-Daiichi nie przestaje znajdować się w centrum zainteresowania, pojawia się kolejne niepokojące odkrycie. Albowiem, europejskie towarzystwo nauk geologicznych przedstawia swoje nowe badanie w przeglądzie naukowym Solid Earth, w którym przestrzega przed istniejącym zagrożeniem.

Od czasów trzęsienia ziemi, które zdewastowało północną-wschodnią Japonię w dniu 11 marca 2011 roku, ryzyko kolejnego trzęsienia ziemi wokół uszkodzonej elektrowni jądrowej miało wzrosnąć. Tak przynajmniej właśnie wynika z tego nowego badania: naukowcy, którzy je przeprowadzili, przeanalizowali dane na temat 6 000 trzęsień ziemi i wstrząsów wtórnych, do których doszło po 11 marca, i dzięki temu doszli do takich wniosków.


W konsekwencji, naukowcy proszą władze japońskie o wzmocnienie nadzoru wokół elektrowni jądrowej Fukushima, aby zapobiec skutkom trzęsień ziemi, które mogą zdarzyć się bezpośrednio w tym regionie. Celem jest uniknięcie nowej katastrofy nuklearnej, wyjaśnia europejskie towarzystwo nauk geologicznych.

Epicentrum trzęsienia ziemi z dnia 11 marca 2011 roku sytuowało się w odległości 160 kilometrów od elektrowni. A według badaczy, nowe trzęsienie ziemi może mieć miejsce o wiele bliżej elektrowni. I to w bardzo bliskiej przyszłości.

Istnieje kilka aktywnych miejsc w strefie elektrowni atomowej, a nasze rezultaty pokazują anormalne struktury pod strefą elektrowni Fukushima-Daiichi i Iwaki, gdzie doszło do najsilniejszego wstrząsu dokładnie miesiąc po katastrofie, w dniu 11 kwietnia 2011 roku, jak wyjaśnia główny autor tego badania, Dapeng Zhao, profesor na japońskim uniwersytecie Tohoku.

Biorąc pod uwagę, że do wielkiego trzęsienia doszło nie tak dawno temu w Iwaki, uważamy, że możliwe jest, iż wielkie, identyczne trzęsienie ziemi zdarzy się w elektrowni Fukushima, alarmuje profesor Dapeng Zhao.

W sumie, w Japonii zarejestrowano jakieś 24 000 trzęsień ziemi (wstrząsów wtórnych) w dniach między 11 marca 2011 roku i 11 kwietnia 2011 roku, przeciwko poniżej 1 300, które zostały zarejestrowane w ciągu dziewięciu poprzednich lat.

Komentarze do: Elektrownia Fukushima: ryzyko wstrząsów wokół elektrowni

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz