Szukaj

Eksperymentalny lek utrzymuje spadek wagi przez dwa lata

Podziel się
Komentarze0

Lek Qnexa ciągle potrzebuje zatwierdzenia FDA, ale badania pokazały, że pomaga on zgubić wagę. Jest to eksperymentalny lek, który naprawdę zdaje się pomagać niektórym ludziom w pozbyciu się dodatkowych kilogramów, w dodatku utrzymuje wagę przez dwa lata, donoszą badacze. Jeżeli lek ten pojawi się na rynku, będzie nazwany właśnie Qnexa.Jest to kombinacja środka znoszącego apetyt, fenterminy oraz leku antypadaczkowego, topiramatu. Jak do tej pory, droga do zatwierdzenia tego leku jest długa i wyboista.

Ostatniego roku, amerykańska agencja Food and Drug Administration odrzuciła lek, przywołując kwestie bezpieczeństwa: podwyższony rytm bicia serca u niektórych osób, a także zagrozenia dla kobiet ciężarnych. Ale w ostatnim miesiącu, amerykańska agencja ds. żywności i leków zatwierdziła nowe zastosowanie dla producenta Qnexy, firmy Vivus Inc., która teraz czeka na zatwierdzenie leku, który byłby sprzedawany z ostrzeżeniem, iż nie powinien on być używany przez kobiety, które ewentualnie chciałyby zajść w ciążę.

Nowe badanie, opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition, jest przedłużeniem wcześniejszego badania klinicznego. Wspomniane badanie stwierdziło, że Qnexa, w powiązaniu ze zmianami stylu życia, pomagała otyłym dorosłym stracić więcej wagi w trakcie roku, w porównaniu do pastylek placebo.

Bieżące badanie sugeruje z kolei, że korzystne działanie utrzymuje się przez dwa lata, w porównaniu do dwuprocentowentowego spadku pośród 227 ludzi, którzy otrzymali placebo, według prób przeprowadzonych na uniwersytecie University of Alabama w Birmingham. Badaniami tymi kierował doktor W. Timothy Garvey.


Użytkownicy tego leku wykazywali również mniej problemów zdrowotnych związanych z otyłością. Średnio, poziom cukru we krwi oraz poziom insuliny spadał, i byli oni mniej zagrożeni niż użytkownicy placebo rozwinięciem cukrzycy. Blisko 4% z grupy placebo w ciągu roku zachorowało na cukrzycę. W porównaniu, zaledwie niecałe 2% osób zażywających niskie dawki Qnexy zachorowało na cukrzycę, tak samo jak i zaledwie 1% na wyższej dawce.


Czy kiedykolwiek ten lek dietetyczny będzie dostępny, jest stale zawieszone w powietrzu. Qnexa i dwa inne leki na odchudzanie – lorcaserin firmy Arena Pharmaceuticals oraz contrave firmy Orexigen Therapeutics – zostały odrzucone wszystkie trzy przez amerykańską Food and Drug Administration w zeszłym roku, ze względów bezpieczeństwa.

Wszystkie te firmy w dalszym ciągu pracują nad załagodzeniem niepokojów FDA i zdobyciem zatwierdzenia.

Firmy farmaceutyczne od lat próbują opracować leki na odchudzanie, które byłyby zarazem bezpieczne i skuteczne. W 1997 roku, niesłynny już lek odchudzający „fen-phen” został usunięty z rynku po śmiertelnych przypadkach zawału serca u niektórych użytkowników.

Inna pigułka, Meridia, została wycofana z rynku amerykańskiego w zeszłym roku, ponieważ również jest związana z pojawieniem się problemów kardiologicznych.

W ostatniej próbie nad Qnexą, najpowszechniejszym skutkiem ubocznym tego leku okazały się infekcje górnych dróg oddechowych, zaparcia, suchość w ustach oraz uczucie mrowienia. W ciągu trzech lat, 3% użytkowników placebo oraz około 4,5% użytkowników Qnexy przerwało próbę z powodu skutków ubocznych.

Na tę chwilę, ludzie, którym nie udaje się stracić wagi poprzez dietę i ćwiczenia, mają niewiele leków do wyboru. Jedyne zatwierdzone lekarstwo dla użycia długoterminowego jest orlistat (Xenical), który jest również dostępny bez recepty jako Alli (mniejsza dawka). Ale Xenical również ma swoje ciemne strony, włączając w to gazy jelitowe, niekontrolowane ruchy jelita, a także przypadki ciężkich chorób wątroby.

Komentarze do: Eksperymentalny lek utrzymuje spadek wagi przez dwa lata

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz