Szukaj

Eksperci radzą, jak rozmawiać z chorym na nowotwór

Podziel się
Komentarze0

75% Polaków uważa, że najwięcej lęku wśród pacjentów wzbudzają choroby nowotworowe – wynika z raportu kampanii „Pozwól na wsparcie”, zainicjowanej przez Actavis Polska. Eksperci tłumaczą, skąd biorą się te obawy i dlaczego pomimo powszechności problemu, dla większości z nas rozmowa z osobą dotkniętą chorobą nowotworową należy do trudnych.


W naszym społeczeństwie choroba nowotworowa ma opinię nieuleczalnej. Już samo podejrzenie raka, konieczność zrobienia badań diagnostycznych, często przeraża i paraliżuje. Dlatego też pomimo powszechności tego problemu większość z nas nadal nie do końca wie, jak zachować się w kontakcie z osobą chorą lub jej bliskimi, którzy także przeżywają trudne chwile. Najgorsze co można zrobić w takiej sytuacji, to unikać spotkań i kontaktu, usprawiedliwiając się tym, że pacjent potrzebuje dużo spokoju i wyłącznie obecności rodziny.

- Postawienie diagnozy onkologicznej niewątpliwie wpływa na zachowanie pacjenta. Spokojnym dotąd człowiekiem mogą miotać różne emocje, takie jak: złość, gniew, smutek czy bezradność. Tym bardziej powinniśmy okazać nasze zrozumienie i pokazać, że to co spotkało chorego, nie jest nam obojętne. Czasami choremu wystarczy sama obecność, ważne jest, by umieć również wspólnie pomilczeć – doradza psychoonkolog, Sylwia Świstak – Sawa, ekspert kampanii „Pozwól na wsparcie”.


Ogólnopolska kampania edukacyjna dla pacjentów i opiekunów osób przewlekle chorych "Pozwól na wsparcie" to działania skierowane do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów z chorobami układu krążenia, metabolicznymi, onkologicznymi i psychicznymi oraz opiekunów osób przewlekle chorych. Jej celem jest udzielenie wsparcia pacjentom i ich opiekunom tak, aby mogli współpracować z lekarzami specjalistami w walce o życie i powrót do zdrowia swój i swoich bliskich.

W ramach kampanii prowadzone są działania o charakterze edukacyjno-informacyjnym o zasięgu ogólnopolskim obejmujące m.in.: przedstawienie wyników badania opinii publicznej „Wiedza Polaków na temat wsparcia osób przewlekle chorych i ich rodzin”, przygotowanie i udostępnienie poradnika edukacyjnego na temat wsparcia dla pacjentów i opiekunów osób przewlekle chorych, prowadzenie strony internetowej www.pozwolnawsparcie.pl


****
Eksperci kampanii:
mgr Monika Stepnowska, psycholog
mgr Sylwia Świstak-Sawa, psychoonkolog z Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Inicjatorem kampanii jest Actavis Polska Sp. z o.o.

Komentarze do: Eksperci radzą, jak rozmawiać z chorym na nowotwór

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz