Szukaj

Dziecięca otyłość zwiększa prawdopodobieństwo chorób czaszki, które mogą spowodować utratę wzroku

Podziel się
Komentarze0

Jak wykazały najnowsze badania Kaiser Permanente opublikowane w Journal of Pediatrics, dzieci, które cierpią na nadwagę lub otyłość (zwłaszcza te starsze, nie latynoskie białe dziewczynki) są narażone na wystąpienie zaburzenia neurologicznego znanego jako idiopatyczne nadciśnienie śródczaszkowe (INŚ). Jest to rzadka choroba, która może doprowadzić nawet do ślepoty.W badaniach wzięło udział 900.000 dzieci pochodzących z różnych społeczności, w wieku 2-19 lat. Wśród nich naukowcy wykryli 78 przypadków idiopatycznego nadciśnienia śródczaszkowego. Dziewczynki stanowiły 85% wszystkich chorych, a choroba występowała w 11-19% u nie latynoskich, białych nastolatek, te same cechy rasowe dotyczyły prawie połowy chorych. Osoby otyłe lub mające nadwagę stanowiły 78% badanych.

Istotne jest to, że badania ujawniły silny związek między INŚ i wzrastającą masą ciała. Choroba występowała 16 razy częściej u nastolatków z ekstremalną otyłością niż u osób z normalną wagą. U dzieci umiarkowanie otyłych występowała 6 razy częściej, a u dzieci z nadwagą 3,5 razy częściej.

Główny autor studium Dr Sonu M. Brara z Kliniki Neurologicznej Kaiser Permanente Medical Center w Los Angeles stwierdził, iż otyłość u dzieci po raz kolejny okazała się przyczyną ciężkiej choroby. Według niego badania te są największym dotąd dowodem na to, że INŚ jest powiązane z otyłością i że epidemia otyłości u dzieci może prowadzić do zwiększonej zachorowalności na schorzenia, które są skutkiem INŚ, np. na ślepotę.

Opisywane badanie przyczyniło się do powiększenia zasobów wiedzy na temat występowania otyłości i zapobiegania jej wśród dzieci. Wcześniej w tym miesiącu Instytut Medycyny opublikował dokument o nazwie Zwiększenie postępów w zapobieganiu otyłości. Zawiera on zalecenia, strategie i działania dla zainteresowanych zwiększeniem postępów w zapobieganiu otyłości.


INŚ bardzo rzadko dotyka osób dorosłych. Cierpią na nie głównie ludzie z nadwagą bądź otyłe kobiety w wieku 20-44 lat. Wskaźnik zachorowalności na tę chorobę wynosi 5 na 100 000 osób. Zaburzenie to charakteryzuje się zwiększonym ciśnieniem w okolicy mózgu przy braku innych chorób. Jego najczęstszymi objawami są: bóle głowy, niewyraźne widzenie, nudności oraz zaburzenia ruchu oka. Dolegliwość może prowadzić do ślepoty w przypadku ok. 10% pacjentów, szczególnie gdy nie zostanie szybko rozpoznana i leczona.

Dzieci i młodzież, które wzięły udział w badaniu Kaiser Permanente Southern California zostały objęte zintegrowanym planem opieki medycznej, który przeprowadzono od 2007 do 2009 roku. W jego ramach mierzono wzrost i masę ciała oraz stawiano diagnozę INŚ.


Dr Brara stwierdza, iż wyniki badań mogą przyczynić się do usprawnienia wczesnej diagnostyki i leczenia INŚ u młodych pacjentów. Jak zauważa, u dzieci z nadwagą i otyłością występuje więcej symptomów choroby niż u dzieci o normalnej wadze ciała. Dlatego sugeruje, by lekarze dokładnie obserwowali młodzież z nadmierną wagą pod kątem występowania takich objawów choroby jak: bóle głowy, zaburzenia widzenia i zaburzenia ruchu oka.

Najnowsze zalecenia Centers for Disease Control definiują ekstremalną otyłość, jako wartość 1,2 razy większą od 95 percentylów lub wartość wskaźnika masy ciała powyżej 35 kg/m2. Otyłość jest natomiast definiowana jako ponad 95 percentylów lub wartości BMI większa niż 30 kg/m2. Nadwaga jest definiowana jako ponad 85 percentyla lub BMI powyżej 25 kg/m2.

Wskaźnik masy, czyli BMI jest uznawany za wiarygodny wskaźnik zawartości tłuszczu w ciele, który oblicza się na podstawie wzrostu i masy ciała. Dla dzieci wartości percentyla BMI są najczęściej stosowanym wskaźnikiem do oceny ich rozmiaru i wzrostu w porównaniu z innymi dziećmi tej samej płci i wieku.

Niniejsze badanie zostało sfinansowane przez National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Stanowi ono jedno z badań Kaiser Permanente w Southern California Children's Health Study i należy do aktualnie trwających prac mających na celu identyfikację i leczenie otyłości u dzieci poprzez programy badawcze oraz programy wspólnotowe.

W lutym naukowcy z Kaiser Permanente ogłosili, że częstość występowania astmy wśród dzieci i młodzieży z nadwagą lub otyłością bardzo różni się w zależności od ich rasy i pochodzenia etnicznego. Badanie wykazało również, że najsilniejszy związek między astmą u dzieci, a ich BMI zachodzi u Latynosów, najsłabszy zaś u Afroamerykanów.

W 2011 roku Kaiser Permanente ogłosił badania, które zostały przeprowadzone na podstawie elektronicznych rejestrów medycznych ponad 700.000 pacjentów. Wynika z nich, że dzieci z nadwagą lub otyłością znacznie częściej chorują na łuszczycę, czyli przewlekłą chorobą zapalną skóry.

Komentarze do: Dziecięca otyłość zwiększa prawdopodobieństwo chorób czaszki, które mogą spowodować utratę wzroku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz