Szukaj

Duży spadek poziomu wód podziemnych na całym świecie

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy niemieccy oraz kalifornijscy wykazali, że poziom wód podziemnych stale spada, w szczególności w strefach jałowych oraz w regionach, gdzie masowo rozwija się rolnictwo.Dziesięć lat temu, agencja amerykańska NASA oraz centrum badań kosmicznych w Niemczech uruchomiły wspólnie misję Grace (Gravity recovery and climat experiment), aby spróbować ocenić poziom wód podziemnych na naszej planecie.

W rzeczywistości, kiedyś nie było możliwe dokonanie takich oszacowań na temat stanu wód podziemnych, głównie z tego powodu, iż dostęp do nich był utrudniony. Natomiast, misja GRACE pozwoliła stwierdzić, iż doszło do bardzo silnego spadku poziomu wód podziemnych, przede wszystkim w regionach takich jak Chiny, Argentyna, Kalifornia, Indie, Bliski Wschód, Australia i generalnie regiony Stanów Zjednoczonych.


Aby uzyskane rezultaty były tak dokładne, jak to tylko możliwe, hydrolodzy z kalifornijskiego centrum modelizacji hydrologicznej uniwersytetu Irving, posłużyli się dwoma satelitami, które noszą nazwę ... Tom i Jerry.

Tom i Jerry okazują się jeszcze bardziej wrażliwe na zmiany grawitacji podziemnej. Pomiary wykonane przez Toma i Jerry’ego mogły więc potwierdzić iż poziom wód faktycznie spada.

A także, pomiary satelitarne wykazały, na przykład, że poziom wód podziemnych spada bez przerwy o 6 - 7 centymetrów rocznie, w północno-wschodnim regionie Chin. Spadek tej w wielkiej części jest wynikiem bardzo intensywnego rolnictwa: wiele krajów rozwijających się, tak samo jak i kraje rozwinięte, nadmiernie eksplorują swoje rezerwy wód podziemnych, nie dając im nawet czasu na to, żeby wody się zregenerowały.

Na nieco mniejszą skalę, regionalne oberwatorium francuskie (Observatoire régional de l'environnement) przedstawiło swoją syntezę na temat stanu wód w dniu 15 grudnia i ogłosiło, iż sytuacja jest niepokojąca na skalę regionalną.

Dane zebrane przez to laboratorium ujawniają w rzeczywistości, że blisko 90% sond w wodach podziemnych wskazuje poziomy niższe albo o wiele niższe od średnich poziomów, zazwyczaj obserwowanych.

Komentarze do: Duży spadek poziomu wód podziemnych na całym świecie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz