Szukaj

Dłuższy sen może przeciwdziałać czynnikom genetycznym odpowiedzialnym za tycie

Podziel się
Komentarze0

Stara już plotka głosi, że nadmiar snu nie czyni nikogo grubym. Jednakże, nawiązując do nowych badań nas powiązaniami snu i BMI przeprowadzonych na bliźniakach odkryto, że spanie dłużej niż dziewięć godzin w nocy może powstrzymać tendencję organizmu do tycia. Badania zostały przeprowadzone na 1,088 parach bliźniaków i odkryto podczas nich, że śpiącemu mniej niż siedem godzin dziennie rośnie nie tylko BMI, ale i genetyczne czynniki ułatwiające jego wzrost.Poprzednie badania wykazały, że do tych czynników należą takie rzeczy jak metabolizm glukozy, zużycie energii, magazynowanie kwasu tłuszczowego i nasycenie. Podczas obecnych badań wykazano w dodatku, że szansa na odziedziczenie złego BMI była dwukrotnie większa u bliźniaków śpiących krócej niż 7 godzin, niż u tych śpiących dłużej.

"Wyniki badań sugerują, że niedobór snu może zapewnić lepsze środowisko dla genów odpowiedzialnych za nadwagę. Jednakże równie dobrze to dłuższy sen może przed chronić organizm przed nimi." - twierdzi główny badacz Nathaniel Watson, doktor Uniwersytetu Waszyngtońskiego.


Watson i jego współpracownicy wykazali, że u bliźniaków śpiących krócej niż siedem godzin, wpływy genetyczne stanowiły 70 procent
różnic w BMI, z czego wspólne otoczenie tylko 4%, a odmiennie - 26%. Zaś u bliźniaków śpiących dłużej niż 9 godzin, czynniki genetyczne posiadały 32% wpływu na wagę, z czego wspólne otoczenie było odpowiedzialne w 51%, a odmienne - 17%.

Watson dodaje też, że potrzebne są następne badania, jednakże te wstępne wyniki sugerują, że odchudzanie się mogłoby być bardziej efektywne po połączeniu diety oraz ćwiczeń z większą ilością snu.

Komentarze do: Dłuższy sen może przeciwdziałać czynnikom genetycznym odpowiedzialnym za tycie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz