Szukaj

Dlaczego szympansy rzadko chorują na raka?

Podziel się
Komentarze0

Szympansy rzadko chorują na raka i inne choroby genetyczne, mimo że sekwencja ich genów DNA jest podobna do ludzkiej. Dlaczego? Co jest ich sekretem? Naukowcy twierdzą, że przyczyną mogą być różnice w niektórych modyfikacjach DNA, zwane metylacjami.Naukowcy odkryli (u obu gatunków) setki genów, w których różnice we wzorach metylacji są bardzo liczne. Wzorce metylacji są bardzo różne, a wiele genów, w których występują, przypisuje się konkretnym chorobom.

Fakt, że czynniki środowiskowe mogą wpływać na metylację DNA, sprawia, że badania te są bardzo pomocne w kontekście lepszego zrozumienia różnic genetycznych i występowania chorób u ludzi i szympansów.

Metylacja DNA nie zmienia podstawowych informacji genetycznych, ale wpływa na aktywność genów i może mieć ogromny wpływ na procesy, takie jak rozwój choroby i starzenie się.


Dzięki nowym technikom badawczym, metylacja u obu gatunków jest lepiej dostrzegalna. Można wyjaśnić - przynajmniej częściowo - rozbieżności we wzorach genów u szympansów i ludzi.

Okazało się, że różnice w metylacjach są związane z określonymi zaburzeniami neurologicznymi, psychicznymi i nowotworami, na które współcześni ludzie są szczególnie podatni, co oznacza, że zmiany w metylacji DNA mogą mieć związek z rozwojem wrażliwości ludzi na niektóre choroby.

- Wyniki naszych badań to jedynie wskazówka, na razie w żaden sposób nie można udowodnić, że rozbieżności genetyczne lub zmiana właściwości chemicznych DNA może mieć związek z fenotypami, które dla współczesnych ludzi są szczególnie ważne. Nasze wyniki mogą, w dłuższej perspektywie, przyczynić się do opracowania lepszych metod leczenia niektórych chorób u człowieka – uważa dr Soojin Yi z Georgia Institute of Technology, główny autor badań.

Komentarze do: Dlaczego szympansy rzadko chorują na raka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz