Szukaj

Dlaczego komary lubią właśnie ciebie? Przez twoje mikroby

Podziel się
Komentarze0

Komary lubią niektórych ludzi bardziej niż innych. A różnice w mikrobach żyjących na naszej skórze mogą pozwolić wyjaśnić preferencje tych krwiopijców. Okazuje się, że mężczyźni z większą różnorodnością mikrobów żyjących na skórze są o wiele mniej atrakcyjnym posiłkiem dla afrykańskich komarów roznoszących malarię, z gatunku Anopheles gambiae.


Z kolei, komary te zdają się być bardziej przyciągani przez mężczyzn, których bakterie na skórze są względnie do siebie podobne. Odkrycia te wynikają z badania, które również odnalazło powiązania między niektórymi typami mikrobów oraz byciem mniej lub bardziej atrakcyjnym jako posiłek dla komarów.

Zapobieganie chorobie

Ukąszenia komarów są czymś więcej niż tylko uciążliwym swędzeniem. Albowiem, mogą one roznosić malarię albo inne śmiertelne choroby. Malarię wywołuje pasożyt zwany Plasmodium falciparum, a w 2010 roku był on odpowiedzialny za jakieś 655 000 zgonów, przede wszystkim w Afryce, jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia.

Związek między preferencjami komarów odnośnie skóry a mikrobami może mieć naprawdę ważny wpływ na medycynę. Badanie omawiane tutaj sugeruje, że mikroby żyjące na skórze mogą być częścią osobistego systemu obronnego, a to stwierdzenie może prowadzić do opracowania nowych narzędzi prewencyjnych przeciwko roznoszeniu się choroby. Badanie zostało opublikowane w dniu 28 grudnia w Plos One.

Sekretem jest pot

Logika całego tego mechanizmu jest bardzo prosta. Zapachy ludzkiej skóry są wskazówkami, które prowadzą komary w naszą stronę. A mikroby żyjące na naszej skórze odgrywają znaczącą rolę w produkcji tych zapachów.


W rzeczywistości, bez bakterii na skórze, ludzki pot byłby bezzapachowy dla ludzkiego powonienia, jak stwierdzają badacze, którymi kierował Niels Verhulst z Wageningen University w Holandii.

Niels Verhulst wraz ze swoimi kolegami zebrali lotne związki – czyli substancje chemiczne odpowiedzialne za zapach, łatwo uwalniane – z lewych stóp 48 mężczyzn. Następnie dali komarom wybór między każdą próbką i normalnym stężeniem amoniaku. Przypomnijmy, że amoniak jest znany z tego, że przyciąga komary.

Następnie, badacze przeprowadzili badanie DNA skóry z lewych stóp mężczyzn – w ten sposób, zdobyli informacje na temat tego co i w jakich ilościach żyje na tej części ciała u badanych mężczyzn. Ze wszystkich 48 mężczyzn, którzy wzięli udział w tym badaniu, dziewięciu zostało sklasyfikowanych jako „wysoce atrakcyjni”, podczas gdy siedmiu zostało uznanych za „wysoce nieatrakcyjnych”.

Odpowiedzialne mikroby

Oprócz stwierdzenia, że większa różnorodność mikrobów na skórze zdaje się odstraszać komary, to badacze również doszli do wniosku, że niektóre typy bakterii decydują o tym jak bardzo smakowita dla komarów jest dana osoba.  Najsmaczniejsi mężczyźni mieli mikroby, które były najmniej zróżnicowane i należały zazwyczaj do gatunków takich jak: Leptotrichia, Delftia, Actinobacteria Gp3 i Staphylococcus.

W tym samym czasie, ochotnicy z badania, którzy mieli bardzo zróżnicowany zestaw mikrobów na swojej skórze, włączając w to całe mnóstwo Pseudomonas i Variovorax, byli również najmniej atrakcyjni dla komarów. 

Przypuszczamy, że mniejsza atrakcyjność dla moskitów jest spowodowana selektywną grupą mikrobów skórnych, która wydziela związki wchodzące w interakcje z przyciąganiem komarów do istot ludzkich, napisał w podsumowaniu holenderski naukowiec, Niels Verhulst z Wageningen University.

Komentarze do: Dlaczego komary lubią właśnie ciebie? Przez twoje mikroby

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz